fot. Karol Nienartowicz

3 sposoby na zaplanowanie górskiej wycieczki

Marzysz o wyjeździe w góry, ale nie masz w tej kwestii doświadczenia? Nie wiesz jak odpowiednio zaplanować górską wycieczkę? Sprawdź co powinieneś wiedzieć.

 

Planowanie górskiej wycieczki – wybierz porę roku

 

Zakładamy, że dokładnie wiesz w które góry chcesz pojechać – jeśli nie, to polecamy przepiękne Pieniny :) Miejsce wybrane? W takim razie pora przystąpić do ustalenia terminu wycieczki. Być może planujesz wyjazd podczas najbliższego urlopu, a może dopiero będziesz ustalał konkretną datę. W tym względzie warto wziąć pod uwagę pory roku.

 

Pamiętaj, że w górach jest dość specyficzny klimat – zima trwa tam dłużej, a im większa wysokość, tym niższa temperatura. Pogoda jest też bardzo zmienna, przez co nawet latem piękna, słoneczna aura może w kilka minut zmienić się w gwałtowną burzę z piorunami. Wybierając się w góry w zimie musimy pamiętać o zagrożeniu lawinowym i niebezpieczeństwie wynikającym z oblodzonych stoków, a latem istnieje możliwość wystąpienia ogromnych upałów. Ciepłe miesiące to także czas, w którym na szlakach można spotkać znacznie większą ilość turystów – szczególnie rodzin z dziećmi.

 

Zastanów się więc co będzie dla Ciebie bardziej dogodne – pod względem ubioru, zagrożeń* czy spokoju na trasie. Wybierz tą opcję, która będzie dla Ciebie najlepsza.

 

*Pamiętaj, że w górach trzeba być ostrożnym bez względu na porę roku! Wypadki zdarzają się zarówno zimą, jak i latem.


3 sposoby na zaplanowanie górskiej wycieczki

fot. www.agawphotography.com

 

Planowanie górskiej wycieczki – wybierz trasę

 

Być może punkt z wyborem odpowiedniej pory roku na górską wycieczkę mógł wydać się Wam nietypowy, ale bezpośrednio wiąże się z kolejnymi dwoma zagadnieniami. Trasa wycieczki powinna zostać dostosowana do długości dnia (a ta zależna jest od pory roku). Unikajmy kontynuowania trasy po zmroku – o wiele łatwiej się zgubić, a ewentualne akcje poszukiwawcze będą znacznie utrudnione.

 

Pamiętajmy, by pod uwagę wziąć zarówno drogę na szczyt, jak i powrót – poszukajmy informacji o długości trasy, różnicach w wysokości oraz czasie jej pokonywania. Szlak może być krótki, ale bardzo stromy, przez co jego przejście i tak zajmie nam dużo czasu. Zainwestujmy w dobrą mapę i dokładnie zaplanujmy całą trasę przed wyjściem.


3 sposoby na zaplanowanie górskiej wycieczki

 

Planowanie górskiej wycieczki – przygotuj się do trasy

 

Konieczne będzie także odpowiednie przygotowanie się do trasy. Ubierz się odpowiednio do warunków – najlepiej „na cebulkę”, tak by w razie potrzeby zdjąć ubrania. Pamiętaj też o zasadzie „im wyżej, tym zimniej”. Unikaj więc zakładania zbyt małej ilości ubrań. Jeśli wybierasz się w góry latem, zabierz ze sobą ciepłą bluzę, kurtkę przeciwdeszczową czy nawet czapkę. Niezwykle ważne są także odpowiednie buty – powinny sięgać za kostkę i mieć grubą podeszwę.

 

Do plecaka obowiązkowo pakujemy także mapę, prowiant (w tym słodkie przekąski, które dostarczają energii) i napoje – zimą lub w chłodniejsze dni warto zabrać ze sobą termos z herbatą czy kawą. Konieczny będzie także naładowany telefon – jeśli coś się stanie, będziemy mogli wezwać pomoc. Pieniński GOPR obsługuje dwa numery ratunkowe: 601 100 300 i 985. Warto przed wycieczką zapisać je w telefonie – w razie potrzeby, będzie można natychmiast ich użyć.

 

Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić Wam jak zaplanować górską wycieczkę. Polecamy także lekturę naszego artykułu 6 rzeczy, które musisz zabrać w góry.

<< Wróć
Facebook
Zapraszamy do Trzech Koron

Zapraszamy
do odwiedzenia naszego schroniska w Sromowcach Niżnych

Przejdź do strony
Rezerwacja