Szczawnica i okolice - co warto zobaczyć?

Szczawnica i okolice - co warto zobaczyć?

Zapewne wszyscy to znamy - wybieramy się na urlop w nowe miejsce i kompletnie nie wiemy co zobaczyć. Które miejsca są warte odwiedzenia, na co zaplanować sobie czas albo co zrobić, jeśli pogoda nie będzie dopisywać? Zebraliśmy dla Was kilka miejsc w Szczawnicy i okolicach, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas wakacji (i nie tylko!) w Pieninach.


Co warto zobaczyć w Szczawnicy i okolicach? - Pieniński Park Narodowy


Pieniński Park Narodowy

Jeden z największych skarbów regionu, czyli Pieniński Park Narodowy. Powstał w 1932 roku i był pierwszym parkiem narodowym w Polsce! Na jego terenie znajduje się 35 km ścieżek turystycznych, które prowadzą m.in. przez Trzy Korony i Przełom Dunajca. W parku znajdziemy prawie 170 gatunków roślin górskich. PPN to także dom ponad 7 tysięcy gatunków zwierząt, w tym borsuków, dzików, jeleni i rysi.


Co warto zobaczyć w Szczawnicy i okolicach? - Cerkiew w Jaworkach


Cerkiew w Jaworkach

Obecnie Kościół św. Jana Chrzciciela, wcześniej budynek służył jednak jako cerkiew greckokatolicka. Pierwsza budowla powstała w 1680, jednak drewniana konstrukcja została zniszczona w czasie pożaru. Cerkiew odbudowano pod koniec XVIII wieku i w tym kształcie pozostała do czasów współczesnych. Z zewnątrz z pozoru wygląda na zwykłą budowlę sakralną, jednak w środku skrywa przepiękny, odrestaurowany ikonostas.


Co warto zobaczyć w Szczawnicy i okolicach? - Dom nad Zdrojami


Dom pod Zdrojami w Szczawnicy

Dom nad Zdrojami, zwany także Domem Zdrojowym, to zabytkowa willa, której początki sięgają 1863 roku. Budynek zlokalizowany jest na placu Dietla, na terenie Uzdrowiska Szczawnica. Pierwotny Dom nad Zdrojami został zniszczony w pożarze w 2002 roku, ale odbudowano go w 2008 r. Obecnie w Domu Zdrojowym znajduje się Pijalnia Szczawnickich Wód Mineralnych, Galeria Pijalni Wód i kawiarnia Café Helenka.


Co warto zobaczyć w Szczawnicy i okolicach? - Park Dolny i Górny w Szczawnicy


Dworek Gościnny w Szczawnicy (Park Górny)
Dworek Gościnny - fot. Piotr Cholewa


Park Dolny znajduje się u podnóża góry Bryjarki. Jego początek datuje się na II połowę XIX w. Nieco wcześniej, bo w 1824 roku powstał Park Górny. Na jego terenie znajduje się m.in. Dworek Gościnny, który obecnie pełni funkcje teatralne, hotelowe i biznesowe. Obydwa parki zostały zrewitalizowane w 2012 roku, dzięki czemu podczas spaceru możemy podziwiać liczne kwiaty, zabytkowe wille, fontanny i altany.


Liczymy na to, że nasz krótki poradnik pomoże Wam zaplanować idealną wycieczkę do Szczawnicy i okolic. Potrzebujesz więcej pomysłów? Sprawdź poprzednie wpisy na naszym blogu.


<< Wróć
Facebook
Zapraszamy do Trzech Koron

Zapraszamy
do odwiedzenia naszego schroniska w Sromowcach Niżnych

Przejdź do strony
Rezerwacja