Krótkie trasy w Pieninach

Autor posta: Schronisko Trzy Korony , Dodano: 20 lipca 2017

Wybierasz się w Pieniny, ale nie przepadasz za długimi, wielogodzinnymi wędrówkami? Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie 3 propozycje krótkich pienińskich tras - przejście najdłuższej z nich zajmie Ci tylko 2,5 godziny! Gotowy? To zaczynamy!

 

Trasa 1: Krościenko nad Dunajcem - Sromowce Niżne

 

Przebieg trasy: Krościenko nad Dunajcem - Przełęcz Szopka - Schronisko PTTK Trzy Korony - Sromowce Niżne
Długość trasy: 6,5 km
Kolor szlaku: żółty
Czas: 2:30 h

 

Rozpoczynamy w Krościenku nad Dunajcem i podchodzimy prawie 400 m w górę, na Przełęcz Szopka (779 m n.p.m.). Jest to jeden z głównych węzłów turystycznych w Pieninach, znajdujący się między Trzema Koronami a Czołem. Dla wielu turystów to miejsce odpoczynku - można tam zjeść drugie śniadanie lub napić się wody ze źródełka. Przy schodzeniu do Sromowiec Niżnych będziemy mijać schronisko Trzy Korony, gdzie warto wybrać się na kawę lub pyszny obiad.

 

Trasa 2: Szczawnica - Szafranówka

 

Przebieg trasy: Szczawnica - Palenica - Szafranówka - Szczawnica
Długość trasy: 4 km
Kolor szlaku: żółty
Czas: 1:30 h

 

Trasa dla osób, które szukają prostego szlaku z opcją powrotu do tego samego miejsca. Wyruszamy z ul. Głównej w Szczawnicy i kierujemy się w stronę Zawodzia. Wchodzimy na najsłynniejszy szczyt w tej miejscowości, Palenicę (722 m n.p.m.), a z niej przechodzimy na niewiele wyższą Szafranówkę (742 m n.p.m.), która znajduje się na granicy ze Słowacją. Wracamy tą samą trasą - przez Palenicę do centrum Szczawnicy.

 

Trasa 3: Krościenko - Czertezik

 

Przebieg trasy: Krościenko nad Dunajcem - Przełęcz Sosnów - Czertezik - Krościenko nad Dunajcem
Długość trasy: 6 km
Kolor szlaku: zielony/niebieski
Czas: 2:15 h

 

Ostatnia z naszych propozycji również rozpoczyna i kończy się w tym samym miejscu, ale przebiega przez inne punkty w Pieninach. Zieloną trasą kierujemy się na Przełęcz Sosnów (650 m n.p.m.) i na chwilę zmieniamy trasę na niebieską, idąc na Czertezik (772 m n.p.m.). Z punktu widokowego na jego szczycie możemy podziwiać Przełom Dunajca. Następnie wracamy na zielony szlak, schodząc przez Burzanę i Toporzysko do Krościenka.

 

 

Mamy nadzieję, że nasz mini przewodnik po krótkich trasach w Pieninach pozwoli Ci zaplanować efektywny i atrakcyjny urlop. Te szlaki polecamy również rodzinom z dziećmi, które nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na dłuższe wyprawy.

 

Podobał Ci się artykuł? Sprawdź naszą ofertę - noclegi w górach.