Sromowce Niżne

To niezwykłe przeżycie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Spływ Dunajcem w Pieninach umożliwia turystom podziwianie pięknych krajobrazów na trasie rozciągającej się na 18 kilometrów. A kierujący tratwą flisacy opowiedzą niezwykłe legendy mówiące o tym wyjątkowym miejscu.
Czytaj więcej...

Sromowce Niżne

Jeśli nieustannie szukasz nowych atrakcji i wyzwań, to na pewno spodoba Ci się rafting na Dunajcu. Co to takiego? W odróżnieniu od tradycyjnego spływu na tratwie tutaj uczestnik do dyspozycji ma ponton, którym samodzielnie steruje, a nad jego bezpieczeństwem czuwa doświadczony opiekun.
Czytaj więcej...

Szczawnica

To niezwykle malownicze miasteczko, które słynie ze swojego uzdrowiskowego charakteru. Znajdują się w nim źródła wód mineralnych doskonałych dla osób cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości. Szczawnica to również wspaniałe miejsce do wypoczynku z całą rodziną.
Czytaj więcej...

Jaworki

Ma długość około 800 metrów i utworzony jest ze skał wapiennych. Wąwóz Homole znajduje się niedaleko Szczawnicy i uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Charakteryzują go piękne krajobrazy, które można podziwiać podczas wyprawy w Pieniny.
Czytaj więcej...

Jest doskonale przystosowany do pieszych i rowerowych wycieczek, dzięki czemu będzie doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku podczas pobytu w Pieninach. Rezerwat Biała Woda ma powierzchnię 33 hektarów i można w nim podziwiać piękne formacje skalne oraz roślinność charakterystyczną dla flory i fauny.
Czytaj więcej...

Szczawnica

To niezwykłe miejsce położone w malowniczym otoczeniu. Wodospad Zaskalnik ma wysokość 5 metrów i jest nie tylko piękną ozdobą krajobrazu, ale również doskonałym miejscem do kąpieli. Latem to miejsce cieszy się ogromną popularnością i przebywa w nim wielu amatorów kąpieli w każdym wieku.
Czytaj więcej...

Sromowce Niżne

Położona przy wschodnim brzegu Dunajca Droga Pienińska to niezwykle malownicza trasa dla pieszych i rowerzystów. Jej długość wynosi około 10 kilometrów i łączy ze sobą przejście graniczne z Polski na Słowację. Oprócz widoków na piękne szczyty górskie można się też rozkoszować szumem rzeki.
Czytaj więcej...

Sromowce Niżne

Znajduje się w Pienińskim Parku Narodowym na wysokości 470 metrów nad poziomem morza. Dzięki czemu Schronisko Trzy Korony zapewnia swoim gościom niezwykle malownicze widoki i wypoczynek w otoczeniu pięknej przyrody. Co więcej oferujemy również przysmaki kuchni pienińskiej i beskidzkiej. Zapraszamy!
Czytaj więcej...

Jeśli wypoczywasz w Pieninach i szukasz miejsca pełnego kultury i sztuki, to na pewno spodoba Ci się Muzyczna Owczarnia w Jaworkach. To rustykalne wnętrze, które przyciąga miłośników kultury, odbywają się w nim różne koncerty, wystawy malarskie oraz rzeźbiarskie.
Czytaj więcej...

Sromowce Niżne
Do miejsca docelowego: 1,3km

Wyprawa w góry to nie tylko doskonała forma aktywności fizycznej, ale również wspaniała przygoda, która pozwala na sprawdzenie umiejętności. Sokolica i Trzy Korony to niezwykle malownicze szlaki, które łączą się ze sobą, dzięki czemu możesz odwiedzić oba miejsca podczas jednej wycieczki.
Czytaj więcej...

Szczawnica

To doskonałe miejsce dla wszystkich miłośników jazdy na jednośladzie. Nie ważne czy jesteś amatorem czy zawodowym kolarzem, ponieważ trasa jest przystosowana dla wszystkich turystów. Nasze wycieczki rowerowe to również doskonały sposób na zwiedzanie znajdujących się w pobliżu atrakcji.
Czytaj więcej...

Wszyscy miłośnicy białego szaleństwa na pewno będą zadowoleni z tak dużej ilości stoków znajdujących się w pobliżu schroniska. Narty w Szczawnicy i okolicy to doskonałe miejsce zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników tego sportu.
Czytaj więcej...

Sromowce Niżne

Prawie 40 kilometrów różnych tras, które doskonale sprawdzą się do wypróbowania sprzętu, jakim są narty biegowe. Co więcej część z nich biegnie wzdłuż Dunajca, dzięki czemu możesz jednocześnie podziwiać także piękne krajobrazy. Każda trasa przed rozpoczęciem sezonu jest odpowiednio przygotowana.
Czytaj więcej...

Nie masz pomysłu na rodzinny wyjazd? Jeśli tak to koniecznie sprawdźcie Pieniny. Jedną z atrakcji jest rejs po jeziorze Czorsztyńskim podczas, którego można podziwiać piękno zamku w Niedzicy, a także posłuchać interesujących legend na jego temat. To doskonały sposób na nietypowe zwiedzanie.
Czytaj więcej...

Krościenko n/D.

Doskonała atrakcja dla dzieci, ale również dla dorosłych – park linowy położony jest w malowniczym otoczeniu nad brzegiem rzeki Grajcarek. Do dyspozycji gości mamy trzy trasy o różnym poziomie trudności –żółtą, zieloną i czarną. Z najprostszej mogą korzystać dzieci już nawet w wieku 6 lat to doskonały sposób na rozrywkę.
Czytaj więcej...

Szczawnica

Piękna okolica, malownicze krajobrazy, konny zaprzęg i pochodnie to atrakcje, jakie zapewnia gościom organizowany przez nas kulig. Taka przejażdżka trwa około godziny, a po jej zakończeniu na gości czeka jeszcze ognisko, pieczenie kiełbasek i rozgrzewająca, góralska herbata.
Czytaj więcej...

Marzy Ci się lot w chmurach? Wypróbuj paralotniarstwo! Takie atrakcje znajdziesz w pobliżu Szczawnicy. Do wyboru masz lot samodzielny lub w tandemie to doskonały sposób na realizację marzenia, a może nawet szansa na znalezienie nowego hobby.
Czytaj więcej...

Decydując się na wczasy w naszym ośrodku czeka Was szereg atrakcji, z których możecie skorzystać. Jedną z nich są przejażdżki konne bryczką lub indywidualne. W pobliżu ośrodka znajduje się stadnina, w której istnieje możliwość wynajęcia klaczy to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu.
Czytaj więcej...

Malownicza okolica pełna ciszy i spokoju to doskonałe miejsce szczególnie dla wszystkich miłośników łowienia ryb. Wędkarstwo w Szczawnicy daje im szereg możliwości, do ich dyspozycji pozostaje komercyjne łowisko, ale istnieje także możliwość połowu w Dunajcu.
Czytaj więcej...

Szczawnica

Weekend w Pieninach to doskonały sposób na aktywny wypoczynek .Znajdująca się w Szczawnicy promenada spacerowa ma długość prawie 2 kilometrów i uznawana jest za najdłuższą w Polsce. Podczas wyprawy turyści mają szansę na podziwianie pięknych krajobrazów.
Czytaj więcej...

Szczawnica

Całoroczny wyciąg krzesełkowy umożliwia dostanie się na szczyt o każdej porze roku. Palenica położona jest na wysokości 722 metrów nad poziomem morze, a z jej szczytu można podziwiać Trzy Korony. Co więcej będąc na szczycie można wyruszyć na dalszą wędrówkę, dzięki znajdującym się tam licznym szlakom.
Czytaj więcej...

Jeśli masz problemy z drogami oddechowymi, nieżytem żołądka, miażdżycą czy osteoporozą. To wypróbuj wody mineralne w Szczawnicy, które są bogate w sole mineralne, mikroelementy, a także jod i brom. Posiadają liczne właściwości zdrowotne i pozwalają uzupełnić braki minerałów.
Czytaj więcej...

Atrakcje w Pieninach

Pieniny to nie tylko malownicze krajobrazy, które tworzą majestatyczne górskie szczyty. To przede wszystkim właśnie ten rejon Polski, w którym zdecydowanie nie ma czasu na nudę! Nie ważne, czy zdecydowaliście się na rodzinne wakacje, jesienny wyjazd integracyjny z firmą czy ferie zimowe – każda pora roku oferuje tutaj zróżnicowane atrakcje oraz wiele fantastycznych form rozrywki i spędzania czasu wolnego.

 

SPŁYW PRZEŁOMEM DUNAJCA

 

Przez większość roku niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszy się słynny Spływ Przełomem Dunajca. Stanowi on wspaniałą okazję do podziwiania cudownych terenów Pienińskiego Parku Narodowego z pokładu flisackiej tratwy. Z opcji ponad 2-godzinnej przeprawy wodnej można korzystać od kwietnia do końca października. Warto wiedzieć, że niecałe 400 metrów dzieli nasze schronisko Orlica od najbliższej flisackiej przystani – w końcowym odcinku spływu. Doskonała lokalizacja obiektu w Pieninach znacznie ułatwia powrót z ekscytującej wyprawy.

 

ATRAKCYJNE GÓRSKIE SZLAKI

 

Amatorów gór z pewnością ucieszy natomiast łatwy dostęp do wielu przystępnych górskich szlaków, z którymi przy dobrych warunkach meteorologicznych poradzą sobie także laicy. W pobliżu Schroniska do dyspozycji pasjonatów pieszych wycieczek są szlaki: żółte, niebieskie oraz jeden zielony i czerwony. Poszukując rady odnośnie doboru odpowiedniego odcinka warto zasięgnąć informacji u naszej uprzejmej obsługi. Z pewnością doradzimy Państwu najlepszy wybór - biorąc pod uwagę atrakcyjność trasy, jej stopień trudności oraz potencjalny czas jej pokonania.Miłośnicy nordic walkingu również znajdą w Pieninach drogi wprost wymarzone do tej formy aktywności.

 

WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW W PIENINACH

 

Dodatkowo, na terenie schroniska Orlica w Szczawnicy znajduje się znakomicie wyposażona wypożyczalnia rowerów. Warto wiedzieć, że wypożyczony sprzęt można również oddać do wypożyczalni znajdującej się w Schronisku PTTK Trzy Korony w Sromowcach Niżnych.  Okolica obfituje we wspaniałe górskie trasy rowerowe – to także fantastyczny sposób na zwiedzenie urokliwej miejscowości, jaką jest Szczawnica.

 

LICZNE ZABYTKI W PIENINACH

 

W Pieninach nietrudno napotkać na swej drodze zabytkowe obiekty. Górzysty teren umożliwia nie tylko zapierające dech w piersiach widoki na piękno przyrody, ale również na dzieła ludzkich rąk – jakimi są zabytkowe zamki, jak i ich liczne pozostałości. Do najbardziej znanych budowli należą: Czerwony Klasztor(znajdujący się po słowackiej stronie), Zamek w Niedzicy Zamek w Czorsztynie. Na uwagę zasługuje również spora zapora wodna na Dunajcu, którą również warto odwiedzić. W samej Szczawnicy znajduje się zabudowa Placu Dietla z XIX w.dwie kaplice rozmieszczone w Parku Górnym i Dolnymdwór Józefa Szalaya – powstały w 1839 r. i wiele innych obiektów z ciekawą wieloletnią historią.

 

ZIMOWE ATRAKCJE

 

Zima zapewnia naszym pensjonariuszom w Szczawnicy nie tylko fenomenalne krajobrazy, które na długo zapadają w pamięci, ale również znakomite warunki do uprawiania sportów zimowych. Najbliższym punktem sportowo-rekreacyjnym jest Wyciąg Narciarski i Stancja Narciarska Palenica Ustroń zlokalizowany na Palenicy oraz Szafranówka I i II. Bez trudu można również wybrać się do sąsiadujących ze Szczawnicą Jaworków (dystans ok. 9,5 km), gdzie można oddać się śnieżnemu szaleństwu na terenie Areny Narciarskiej Jaworki-Homole. Ponadto, okolice hotelu Orlica oferują wiele tras do uprawiania narciarstwa biegowego, a także poruszania się z zastosowaniem rakiet śnieżnych – które można wypożyczyć w schronisku. Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani dodamy, że jesteśmy w stanie dla naszych gości zorganizować wyjątkowe kuligi po pienińskich ścieżkach, które stanowią świetną zabawę nie tylko dla najmłodszych. 

 

DLA SPRAGNIONYCH KOMFORTU

 

Doskonałą opcją będzie oddanie się pełnemu relaksowi podczas błogich kąpieli w basenach termalnych. Najbliższe baseny rekreacyjne znajdują się w Parku Wodnym SOLAR (ok. 2 km od Schroniska Orlica w Szczawnicy). Ze względu na liczne atrakcje, jest to świetne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny. Tym, którzy oczekują czegoś bardziej widowiskowego polecamy udział w zorganizowanych wycieczkach do term nie tylko na terenie Polski, ale również na Słowacji czy Węgrzech – wiele z nich wyrusza właśnie ze Szczawnicy!  

Mamy nadzieję, że w pewnym stopniu przybliżyliśmy Wam uroki naszych wspaniałych Pienin. Prawda jest jednak taka, że żadne słowa nie są wstanie oddać w 100% piękna tego niesamowitego miejsca. Tu po prostu trzeba przyjechać i wziąć głęboki oddech stojąc na jednym ze szczytów, napawając się przy tym pięknem okoliczności przyrody. Nasze przytulne Schronisko Orlica wita gości i przejezdnych przez cały rok, przyjmując pensjonariuszy z iście góralską gościnnością - wiedz, że czekamy również na Ciebie!

Wielki Lipnik — szlaki turystyczne oraz informacje dla zwiedzających

Wielki Lipnik często stanowi bazę wypadową dla turystów, którzy wybierają się do Czerwonego Klasztoru, na Wysoki Wierch, Durbaszkę, należącą do Korony Gór Polski Wysoką lub w zupełnie odwrotnym kierunku — ku słowackim szczytom Kvasnik i Veterný vrch. Co warto odwiedzić, będąc w tej miejscowości? Jakie inne atrakcje w Pieninach znajdują się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego oraz w jego bliskiej okolicy? Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu. 

Wielki Lipnik — co to za miejscowość? 

Wielki Lipnik to duża wieś, zlokalizowana w powiecie Lubowla, na pograniczu dwóch krain geograficznych: Pienin i Magury Spiskiej. Jej powstanie datuje się na 1330 rok, przy czym pierwotnie były to dwa odrębne miasta — Lipnik Stary oraz Wyżni. Obecnie jest to miejscowość rolnicza o charakterystycznej dla słowackiego Spiszu zwartej budowie, do której turyści zaglądają po drodze na okoliczne szczyty, takie jak np. Wysoki Wierch, Durbaszka, Wysoka czy też Veterný vrch.

Wielki Lipnik — szlaki turystyczne

Z Wielkiego Lipnika można się dostać do Czerwonego Klasztoru. Słowacka miejscowość słynie przede wszystkim z charakterystycznej budowli sakralnej o czerwonych gzymsach. Teren zespołu klasztornego został udostępniony turystom do zwiedzania. Do atrakcji prowadzi czerwony szlak, trasa liczy niewiele ponad 8 kilometrów i da się ją przejść w niecałe 3 godziny. Po drodze możemy podziwiać urokliwe: Przełęcz pod Tokarnią oraz Przełęcz pod Klasztorną Górą

Z Wielkiego Lipnika dojdziemy także na Wysoki Wierch (898 metrów n.p.m.). Trasa prowadzi czerwonym szlakiem do Przełęczy pod Tokarnią, a następnie żółtym — na sam szczyt. Przejście 3,5 kilometra zajmuje około 1,5 godziny. Następnie możemy się udać na wschód, w kierunku Durbaszki i Wysokiej, na północ do polskiej wsi Szlachtowa albo na zachód — przez Cyrhle, Łaźne Skały, Szafranówkę i Palenicę — do Szczawnicy. Ostatnia z wymienionych opcji oznacza spacer o łącznej długości ponad 10 kilometrów, natomiast czas przejścia wspomnianych szlaków wynosi około 3 godzin i 40 minut. 

Wielki Lipnik to również baza wypadowa dla osób zmierzających na Durbaszkę (934 metrów n.p.m.) oraz Wysoką (1050 metrów n.p.m.). Szlak na Durbaszkę przez Wysoki Wierch liczy 5,6 kilometra, a czas przejścia wynosi niewiele ponad 2 godziny. Z kolei spacer ku szczytowi zaliczającemu się do Korony Gór Polski — Wysokiej — wiąże się z pokonaniem ponad 7 kilometrów, co powinno zająć około 3 godzin. Następnie możemy zejść przez Rezerwat Wysokie Skałki i Wąwóz Homole do wsi Jaworki na nocleg lub ruszyć dalej na wschód, np. w kierunku miejscowości Litmanova. 

Z Wielkiego Lipnika ruszymy też na wycieczki ku słowackim szczytom Kvasnik oraz Veterný vrch (po polsku: Wietrzny Wierch). Ostatnia z wymienionych gór wznosi się na wysokość 1111 metrów n.p.m. i znajduje się w Magurze Spiskiej. Turyści określają to miejsce jako jeden z najlepszych punktów widokowych w Słowackich Pieninach. Będąc na samej górze, możemy podziwiać Tatry Polskie i Słowackie, Beskid Żywiecki, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Beskid Niski, Gorce, a także Pieniny. Poza tatrzańskimi wzniosłościami w szczególności w oczy rzucają się królewska Babia Góra oraz symbol Pienin — Trzy Korony

Wielki Lipnik — inne atrakcje w okolicy

Wieś Wielki Lipnik jest znana ze Źródła św. Andrzeja — miejsca, z którego wypływa lecznicza woda mineralna. Turyści chętnie odwiedzają również murowaną greckokatolicką cerkiew św. Michała. Budowla sakralna utrzymana w stylach barokowym i klasycystycznym pochodzi z 1794 roku. Wewnątrz znajduje się Narodowy Zabytek Kultury (Národná kultúrna pamiatka) — ikona datowana na początki XX wieku. Do obu tych miejsc dotrzemy pieszo z centrum w ciągu kilku minut. 

Jeśli zaś chodzi o atrakcje Pienin Słowackich, w okolicy wsi Wielki Lipnik, warto wspomnieć o Zamku Lubowelskim. Do warowni — nazywanej w języku słowackim Hrad Ľubovňa lub Ľubovniansky hrad — dojedziemy autem w około 20 minut. Znajduje się ona w historycznym regionie Spisz. Dla turystów udostępniono muzeum oraz skansen z zabytkami regionu spiskiego, zwiedzanie jest możliwe z przewodnikiem lub bez niego, wykorzystując materiały wydrukowane w 9 różnych wersjach językowych, w tym także po polsku. 

W pobliżu Pienin Słowackich znajduje się też Zamek w Kieżmarku. Dojazd do warowni samochodem z Wielkiego Lipnika nie zajmie więcej niż 50 minut. Zespół zamkowy to jedyna taka budowla spiska, którą udało się zachować w pełni. Obecnie cały obiekt służy celom muzealnym. Zwiedzanie jest możliwe w sezonie od maja do września, jedynie z przewodnikiem. Bilety wstępu kosztują od 1 do 6 €. Na miejscu poznamy niezwykle ciekawą historię twierdzy i jej właścicieli, możemy również podziwiać liczne eksponaty — zabytkowe pojazdy, przedwieczną aptekę oraz oryginalne wynalazki Vojtecha Alexandra. 

Inne warte odwiedzenia atrakcje regionu Spisz to: 

  • Przełom Jarzębiński oraz Czarcia Skała — wąwóz i charakterystyczna formacja skalna znajdują się w miejscowości Jarabina (Jarzębina) na Słowacji, niedaleko miasta Stará Ľubovňa,
  • Nestville Park — nowoczesna destylarnia stanowi hołd dla najstarszej słowackiej gorzelni działającej w miejscowości Hniezdne. Park kulturowy składa się z kilku części: historycznej, współczesnej oraz tradycyjnej. Podczas zwiedzania można spróbować najlepszych wyrobów z północnego Spiszu, 
  • SKI Park Vyšné Ružbachy  — zimą SKI Park zaprasza narciarzy, natomiast latem miłośników kąpieli w basenach geotermalnych. Przez cały rok działają tutaj także liczne ośrodki uzdrowiskowe. 

Wielki Lipnik to nie tylko baza wypadowa podczas wypraw w góry, na Wysoki Wierch, Durbaszkę czy Wysoką. To również spokojna wieś, w której można miło spędzić czas przed wyruszeniem dalej, w głąb Słowacji. Z miejscowości prowadzą liczne piesze szlaki turystyczne, natomiast autem można się stamtąd dostać do Lubowli (20 minut), Nestville Park (15 minut) bądź Kieżmarku (40-45 minut). Planując urlop w Pieninach, z pewnością warto rozważyć pobyt w tym pełnym atrakcji miejscu.