Polecane trasy w Pieninach

Autor posta: Schronisko Trzy Korony , Dodano: 04 stycznia 2021

Piesze wędrówki po górach należą do atrakcji, które po prostu trzeba odznaczyć z listy "Do zrobienia" szczególnie, gdy wybieramy się w Pieniny. Region słynie z malowniczych i zróżnicowanych tras. Odnajdzie się wśród nich zarówno zapalony chodziarz, jak i amator długich wędrówek. Na spacer w Pieniny można wyruszyć także całą rodziną, w tym razem z dziećmi. Możliwości istnieje mnóstwo, warto więc poświęcić urlop na zwiedzanie najbardziej zachwycającego polskiego muzeum w naturalnej odsłonie - czyli gór.

Szlaki w Pieninach idealne dla rodzin z dziećmi

Na dobry początek warto wybrać krótką i prostą trasę, która pozwoli wczuć się w klimat górskich wędrówek. Tym, którzy wybierają się na spacer z całą rodziną, proponujemy 3-kilometrowy spacer w stronę Sokolicy z Krościenka nad Dunajcem. Nie powinien zająć więcej niż 90 minut. Jest to szlak piękny o każdej porze dnia, na spacer warto udać się nim jednak tuż przed zachodem słońca, aby oddać się podziwianiu wspaniałej panoramy polskich gór. Należy jednak przygotować się na tłok: jest to jeden z najchętniej odwiedzanych punktów w Pieninach.

Dla chcących zobaczyć to, co w Pieninach najpiękniejsze, powstała trasa z Wielkiego Lipnika na Słowacji do Wysokiego Wierchu w Małych Pieninach. Liczy niecałe 4 km i może zająć do 2 godzin. Zapewniamy jednak, że nie pożałujecie ani minuty spędzonej na wędrówce tym malowniczym szlakiem! Na całej jego długości można podziwiać łagodne doliny oraz porośnięte kwiatami polany. Najlepsze czeka jednak na końcu: czyli na szczycie. To z Wysokiego Wierchu rozpościera się najcudowniejszy widok na Tatry Wysokie.

Spacery piesze dla miłośników wędrówek po górach

Średnio zaawansowanym bądź ciekawym, co dobrego kryje ten region, proponujemy trasę Jaworki-Wysoka. Liczy nieco ponad 10 km i trwa około 4 godzin. Po drodze na zwiedzających czeka Wąwóz Homole, jedną z najpiękniejszych atrakcji regionu. Krajobrazowy rezerwat przyrody zachwyci zarówno starszych, jak i młodszych i z pewnością zaostrzy apetyt na więcej.

Równie ciekawą propozycją jest trasa z punktu Niedzica-Zamek do punktu Trzy Góry. Spacer potrwa nieco ponad 4 godziny i obejmie 11,5 km. Zwiedzanie należy rozpocząć oczywiście od zwiedzania zachwycającej średniowiecznej warowni – Zamku Dunajec. Następnie należy udać się w stronę Sromowców Wyżnych, za którymi czekają dwie ujmujące atrakcje: Przełęcz Trzy Kopce oraz Przełęcz Szopka. Są to pięknie zalesione tereny, w których krzyżują się inne szlaki piesze. Warto przystanąć na dłużej przy Przełęczy Szopka, z której rozpościera się cudowna panorama na Tarty.

Trasy dla zaawansowanych

Zaprawionym w bojach polecamy odwiedzenie Grzbietu Małych Pienin. To ponad 4 godziny porządnego marszu i 14 km widoków... nie dla każdego. Uważa się bowiem, że jest to szlak szczególnie monotonny – co nie znaczy, że gorszy. Miłośnicy otwartych przestrzeni oraz ujmujących pagórków, które widoczne są po obu jego stronach. Jeśli przyjdzie ochota, można zejść całą trasę i dotrzeć aż do Dunajca.

W tym miejscu musimy wspomnieć o jednej z najdłuższych tras w regionie, do przejścia której zachęcamy wyłącznie zapalonych w bojach wędrowców. Jeśli chcielibyśmy przejść całość, musielibyśmy zadbać o miejsce noclegowe oraz porządny prowiant, ponieważ liczy aż 184 km! Szlak Tarnów – Wielki Rogacz można przejść w ciągu 55 godzin. Przebiega m.in. przez Pogórze Ciężkowickie, Pieniny Duże i Małe, Beskid Wyspowy czy Beskid Sądecki. Szykując się na wyprawę w te rejony należy wziąć pod uwagę, że trasa uwzględnia przeprawę przez Dunajec, która zimą jest nieczynna.

Trasy piesze w Pieninach: dla każdego coś dobrego!

Jeśli planujesz urlop w górach i chcesz zobaczyć ich najpiękniejszą odsłonę, zdecyduj się na Pieniny. O każdej porze roku czekają tu fascynujące widoki. Warto poświęcić kilka godzin na pokonanie szlaku, aby na jego końcu cieszyć się pięknym górskim krajobrazem. Wybraliśmy zaledwie kilka ścieżek, istnieje ich jednak w regionie zdecydowanie więcej! Warto sprawdzić przed wyjazdem, które z nich otwarte są dla turystów i zaplanować spacer jeszcze przed dotarciem na miejsce.