Co warto zobaczyć w Szczawnicy?

Autor posta: Schronisko Trzy Korony , Dodano: 29 sierpnia 2018

Szczawnica-Krościenko to jedna z najchętniej wybieranych przez turystów miejscowości Pienin. Oprócz przepływającego przez Szczawnicę Dunajca, miasto jest przecinane wieloma szlakami turystycznymi chętnie wybieranymi przez miłośników chodzenia po górach. W przerwie pomiędzy zdobywaniem kolejnych szczytów, warto zwiedzić też samą Szczawnicę, by przekonać się, że nie tylko góry, ale i miasto ma sporo do zaoferowania. Przeczytajcie, co naszym zdaniem warto zobaczyć w Szczawnicy.

 

Położenie i łatwy dojazd – gdzie znajduje się Szczawnica i jak do niej dojechać?


Szczawnica to piękne miasto założone w samym centrum Pienin. Już same jego położenie sprawia, że jest bardzo przyjazne turystom. Lokalizacja na styku Pienin Małych i Beskidu Sądeckiego tworzy w niecce Grajcarka swoisty mikroklimat, dzięki któremu jak na górską miejscowość, Szczawnica może pochwalić się dużą ilością dni słonecznych i małą roczną sumą opadów.


Położeniu wtóruje mnogość szlaków komunikacyjnych pozwalających na łatwy dostęp do miasta turystom z całej Polski i Europy.


Położenie, dojazd i klimat, to jednak nie jedyne powody, które przemawiają za wyborem tego turystycznego centrum Pienin. Szczawnica oferuje masę atrakcji dla dużych i małych, pozwalających urozmaicić wypoczynek w górach. By ciekawie spędzić czas, nie trzeba wcale opuszczać miasta, gdyż atrakcje na terenie Szczawnicy zadowolą zarówno amatorów aktywnego wypoczynku, jak i tych, którzy szukają w Pieninach chwili wytchnienia i odpoczynku.

 

Co warto zobaczyć w Szczawnicy? Atrakcje dla szukających wytchnienia


Szczawnica, oprócz doskonałej bazy noclegowej: schroniska PTTK Orlica, hoteli, pensjonatów, dworków czy kwater prywatnych, oferuje również szerokie zaplecze regeneracyjne. W miejscowości, oprócz licznych spa i sanatoriów wzbogaconych o wszelkiego rodzaju zabiegi rehabilitacyjno-relaksacyjne, mamy możliwość zapoznania się z blisko 200-letnią historią uzdrowiska.


W tym miejscu na pierwszy plan wysuwa się Muzeum Uzdrowiskowa Szczawnica, w którym zapoznamy się z historią miasta, uzdrowiskami i postaciami odwiedzającymi to miejsce na przestrzeni wieków. Wystawy są pełne ciekawych eksponatów opowiadających historię Szczawnicy przez pryzmat życia i odczuć jednostek.

Co warto zobaczyć w Szczawnicy? Pijalnię Wód Zdrojowych


Mówiąc o historii uzdrowiska w Szczawnicy pamiętajmy, że jest ona nadal żywa. Wystarczy raptem kilka kroków, by z muzeum przejść do Pijalni Wód. Tam możemy dosłownie poczuć klimat uzdrowiska poznany w muzeum i zakosztować wód zdrojowych, takich jak Józefina, Jan, Magdalena czy Szymon. Wody te są bogate w duże ilości bromu, jodu oraz innych mikroelementów, pozytywnie wpływają na nasz organizm. Dbając o zdrowie możemy odwiedzić również uzdrowiskowe inhalatorium, gdzie płuca i drogi oddechowe napełnią się zdrowym, ożywczym powietrzem.


Niedaleko wód znajduje się galeria sztuki, w której są prezentowane prace zarówno lokalnych artystów, jak i tych światowej sławy. Co ciekawe, często organizowane wystawy są połączone z możliwością zakupu prac, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy przywieźli sobie z Pienin piękną, artystyczną pamiątkę.

Uczta dla uszu – restauracje, dworki gościnne, kabarety


W Szczawnicy sztukę możemy podziwiać nie tylko wzrokiem, ale i słuchem. Wszystko za sprawą Jazz Baru znajdującego się w Dworku Gościnnym w Szczawnicy. To miejsce łączy przepiękny, klimatyczny wystrój z doskonałą kuchnią i sceną, z której możemy usłyszeć muzykę na żywo, kabarety, czy przysłuchiwać się autorskim spotkaniom z elementami kultury i sztuki.


Skoro zaś wspomnieliśmy już o samym Dworku Gościnnym, to możemy również udać się tam na spektakl teatralny, seans filmowy czy konferencję naukową. Dzięki ogromnej sali głównej, miejsce to tętni życiem stając się często szczawnickim sercem kultury.

 

Szczawnica doskonałym miejscem do spacerówJeśli zaś po wyczerpującym dniu spędzonych na zdobywaniu szczytów chcemy po prostu przejść się i w spokoju i porozmyślać, idealnym miejscem do tego będzie park zdrojowy lub położony wzdłuż Grajcarka najdłuższy w Polsce deptak.


Ciekawym pomysłem na spacer w Szczawnicy jest również urokliwy wodospad Zaskalnik, położony w Sewerynówce, dzielnicy lekko oddalonej od centrum.

 

Do wyżej wymienionych atrakcji w Szczawnicy należy doliczyć jeszcze dziesiątki restauracji i kawiarni, gdzie na turystów czeka nie tylko wyśmienite jedzenie, zarówno to lokalne, jak i zapożyczone z kuchni całego świata, ale też piękne wnętrza, które same w sobie za sprawą znajdujących się w nich eksponatów stają się małymi muzeami przenoszącymi nas w zupełnie inne miejsca i czasy.

 

Szczawnica dla aktywnych – co można robić w Szczawnicy?


Szczawnica to również doskonały kurort dla aktywnych. W mieście tym znajdziemy nie tylko liczne szlaki turystyczne prowadzące nas do najpiękniejszych zakątków okolicy, ale również przystanie kajakowe i raftingowe, gdzie wynajmując sprzęt możemy zmierzyć się z rzeką.


Niedaleko Grajcarka jest położony również nowoczesny park linowy, gdzie z wysokością i przeszkodami mogą zmierzyć się zarówno duzi, jak i mali.


Szczawnica to również kolej linowa na Palenicę i możliwość poczucia wiatru we włosach na znajdującej się na szczycie zjeżdżalni grawitacyjnej.


Stolica Pienin to też dobra propozycja dla amatorów wędkarstwa, miejsce styku dwóch górskich rzek daje nam możliwość upolowania naprawdę ciekawych okazów ryb zamieszkujących górskie potoki.
Ponadto, w samej Szczawnicy, jak i niedalekiej okolicy, znajdziemy mnóstwo możliwości do uprawiania sportów tradycyjnych, jak i bardziej ekstremalnych. Mamy bowiem do dyspozycji wypożyczalnie rowerów i nart. Śmiałkowie mogą zmierzyć się z trasami do downhill’u czy freeride’u. Miłośnicy zwiedzania świata z wysokości siodła, dzięki pobliskim stadninom mogą wybrać się na konne wycieczki po okolicy.  Ci zaś, którzy uwielbiają patrzeć na wszystko z góry, mają możliwość podziwiania okolicy z paralotni.


W Szczawnicy po prostu nie sposób się nudzić. Co więc warto zwiedzić w Szczawnicy? Pomysłów i możliwości jest naprawdę wiele.