
Co warto zobaczyć w Szczawnicy? 10 najlepszych atrakcji turystycznych
Szczawnica to miejscowość leżąca w województwie małopolskim. Ze względu na chociażby źródła kwaśnych wód, Pijalnię Wód Mineralnych czy liczne sanatoria, jest to również pienińskie miasto uzdrowiskowe, często odwiedzane przez wielu turystów.
Położenie Szczawnicy
Szczawnica leży w pobliżu rzeki Dunajec, a dokładnie w dolinie potoku Grajcarka będącego jednym z dopływów Dunajca. Miasto jest zlokalizowane między Małymi Pieninami, a pasmem ze szczytem Radziejowej. To miejscowość ceniona przez tych turystów, którzy uwielbiają spacerować w górach, mają ochotę odetchnąć, poprawić samopoczucie oraz pooddychać świeżym powietrzem.
Szczawnica słynie z wielu atrakcji turystycznych, zaś swoją popularność zawdzięcza głównie wielu walorom przyrodniczym, przepięknym krajobrazom oraz szlakom m.in. na Trzy Korony czy Wysoką. Za najlepsze atrakcje w Szczawnicy są uznawane:
- Pieniński Park Narodowy
- Wąwóz Homole
- Spływ Dunajcem
- Palenica Stok Narciarski i kolej linowa PKL Palenica
- Wodospad Zaskalnik
- Sokolica
- Cerkiew w Jaworkach
- Kolej linowa PKL Palenica
- Szczyt Trzy Korony
- Bryjarka
- Park Górny im. Adama hrabiego Stadnickiego w Szczawnicy
Pieniński Park Narodowy – atrakcja turystyczna w Szczawnicy
Pieniński Park Narodowy jest uznawany za najlepszą atrakcję turystyczną w okolicach Szczawnicy. Przechadzając się uroczymi ścieżkami, można podziwiać okazałe sosny, świerki, przepiękną roślinność oraz czarujące wodospady. To jednak nie koniec, w ciszy usłyszymy wyjątkowy śpiew ptaków. To wyjątkowe miejsce dla tych, którzy chcą wybrać się w Pieniny na weekend.
To również miejsce, które warto odwiedzić, gdy ma się kilka dni wolnego. Nie spotkamy tu takich tłumów, jak w Zakopanem czy w Tatrach, dzięki czemu możemy swobodnie przechadzać się Szczawnicą i Pienińskim Parkiem Narodowym.
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole to kolejna wyjątkowa atrakcja turystyczna nieopodal Szczawnicy. Przez wielu jest uważany za jeden z najcudowniejszych rezerwatów Pienin. Po drodze, możemy podziwiać niewielkie potoki, zapierające dech w piersiach wysokie ściany wapienne. To piękne miejsce, które szczególnie poleca się odwiedzić jesienią – wówczas Wąwóz Homole zdobią drzewa pełne najpiękniejszych, tęczowych kolorów.
Spływ Dunajcem
Jeśli zdecydowaliśmy się odwiedzić Szczawnicę późną wiosną, latem, a nawet jesienią, i pogoda pozwala, to każdy z nas musi skorzystać z atrakcji, jaką jest spływ Dunajcem. Zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej, dostrzeżemy piękną florę i faunę Pienin. Bez względu, czy na spływ Dunajcem zdecydujemy się pierwszy raz, czy już kolejny, to za każdym razem będzie nas zachwycał i czarował swoimi urokami. Spływ Dunajcem to również świetna atrakcja dla całej rodziny, nie tylko dorosłych, ale również dzieci.
Palenica Stok Narciarski i kolej linowa PKL Palenica
Jeśli zdecydowaliście się na nocleg w Szczawnicy i szukacie kolejnej atrakcji w tej pienińskiej miejscowości, sprawdźcie również Palenicę Stok Narciarski i kolej linową. Jeśli pogoda nie dopisuje, wówczas na szczyt można wjechać wyciągiem, a tam w knajpce napić się czegoś ciepłego – kawy, czy grzańca, jeśli mamy ochotę na coś wysokoprocentowego.
Inną opcją wejścia na Palenicę jest rower, jednakże ze względu na to, że podjazd jest naprawdę stromy, jest to więc trasa dla zaawansowanych rowerzystów.
Niektórzy z nas mogą stwierdzić, że Palenica Stok Narciarski nie stanowi żadnej wyjątkowej atrakcji, jednakże dzieci są zawsze zupełnie innego zdania. Dla nich bowiem powstała tam zjeżdżalnia grawitacyjna, która daje wiele frajdy. Jeśli na Palenicę wjechaliśmy wyciągiem, zalecamy zejście pieszo – możemy wówczas nacieszyć się pięknymi widokami.
Do dyspozycji są nawet bardzo lubiane trasy na narty, idealne dla dzieci oraz tych, którzy chcą się nauczyć jeździć.
Wodospad Zaskalnik
Wodospad Zaskalnik to atrakcja, którą koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Szczawnicy. To wspaniałe uzupełnienie nocowania w Pieninach. Trasa ze Szczawnicy do efektownego wodospadu Zaskalnik zajmuje około 40-50 minut spacerkiem.
Szczyt Sokolica
Sokolicę zdobędzie każdy, kto lubi spacery po górach, bez względu na wiek. Ze szczytu Sokolica rozciąga się wspaniały widok na góry oraz przełom Dunajca, a jeśli mamy piękną pogodę, wówczas przed oczami dojrzymy nawet rozpościerające się Tatry. Sokolica nie należy do wysokich szczytów, jednakże zachwyca cudowną panoramą i widokami.
Cerkiew w Jaworkach
Cerkiew w Jaworkach, koniecznie trzeba odwiedzić, nocując właśnie w Szczawnicy. Udając się na przykład do Wąwozu Homole, można zatrzymać się i odwiedzić ten zabytek – szczawnicką atrakcję. To zapierający dech w piersiach kościół, który robi wrażenie ikonostasem oraz mnogością barw. Obecnie jest to kościół katolicki pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Osoby, które odwiedzą Cerkiew w Jaworkach, mogą zwiedzić mały cmentarz łemkowski, który znajduje się nieopodal kościółka.
Szczyt Trzy Korony
Szczyt Trzy Korony to atrakcja idealna dla każdego! Szczyt koniecznie trzeba zdobyć będąc w Szczawnicy czy Sromowcach Niżnych, skąd można rozpocząć trasę na Trzy Korony. Same widoki ze szczytu są przepięknie i prezentują się bajecznie.
Bryjarka – szczyt nad Szczawnicą
Bryjarka to szczyt górujący nad Szczawnicą. Można go zdobyć udając się z placu Dietla. Na samym wierzchołku Bryjarki znajduje się metalowy krzyż który jest oświetlony nocą. Stąd też roztacza się piękny widok na całe miasto Szczawnicę, Małe Pieniny, a także Pieniny Właściwe. Na Bryjarkę wiedzie szlak żółty ze Szczawnicy, który zajmuje około 40 minut spacerkiem. Z Dzwonkówki natomiast czas przejścia zajmuje około 75 minut.
Park Górny im. Adama hrabiego Stadnickiego w Szczawnicy
Park Górny im. Adama hrabiego Stadnickiego w Szczawnicy znajduje się w północnej części miasta. Jego początki sięgają 1824 r., kiedy to Józef Szalay postanowił sprowadzić wiele oryginalnych drzew i krzewów oraz zasadzić w parku prawie 10000 różnych gatunków. Na terenie Parku Górnego im. Adama hrabiego Stadnickiego w Szczawnicy, znajduje się wiele rzeźb, pomników i zabytkowych obiektów, jak kaplica zdrojowa, Inhalatorium czy współczesne rzeźby twórczości Marii Chudoby-Wiśniewskiej.