W odległości kilku kilometrów od Szczawnicy, w miejscowości Jaworki, znalazło swoją siedzibę niezwykłe stowarzyszenie artystów muzyków -  Muzyczna Owczarnia.  
Klimatyczny klub jest miejscem, gdzie odbywają się koncerty jazzowe, bluesowe, rockowe, country, gdzie organizowane są międzynarodowe warsztaty muzyczne i występują tak znani w Polsce i na świecie artyści, jak Nigel Kennedy, Karen Edwards, Hiram Bullock, Nippy Noya, Jarosław Śmietana, Marek Napiórkowski, Marek Raduli, Donovan, Kasia Kowalska, Hanna Banaszak, Adam Holzman, Henry McCollough, Steve Logan, Janusz Strobel, Janusz Muniak, Włodzimierz Nahorny, Oddział Zamknięty, Budka Suflera, Piotr Wyleżoł Trio, Pilichowski Band i wielu innych znakomitych muzyków.

 

 

Oryginalna nazwa klubu i stowarzyszenia ma swoje źródła w autentycznym rodowodzie obiektu, zbudowany został bowiem z dawnej owczarni stojącej wysoko na terenach pasterzy, pieczołowicie rozebranej i przeniesionej w niższe, a zatem łatwiej dostępne tereny. Autorem projektu był Wieńczysław Kołodziejski. Obecnie zmodernizowane i dostosowane do potrzeb kulturalnych wnętrze charakteryzuje się oryginalnością i specyficznym klimatem. Utrzymane w stylu rustykalnym, od kilkunastu lat wabi mnóstwo gości, przede wszystkim koneserów dobrej muzyki. Jest to również miejsce pracy twórczej. Oprócz sali klubowo-koncertowej i galerii plastycznej, do dyspozycji artystów są miejsca noclegowe.

 

 

Stowarzyszenie Muzyczna Owczarnia jest także organizacją pożytku publicznego. Główny cel statutowy to działalność edukacyjna, rozumiana jako kształtowanie gustu i wrażliwości muzycznej i plastycznej odbiorców poprzez uczestnictwo w koncertach, plenerach malarskich i rzeźbiarskich oraz jako bezpośrednia edukacja w formie warsztatów muzycznych. Prezesem honorowym stowarzyszenia jest Nigel Kennedy, którego imieniem został nazwany rozpięty nad potokiem górskim most prowadzący do Muzycznej Owczarni. Urokliwe otoczenie, niezwykły klimat wnętrza i najwyższego lotu muzyka sprawiają, że z roku na rok do Muzycznej Owczarni przybywa coraz więcej gości.