Sromowce Niżne

Spływ Dunajcem 1

Przełom Dunajca w Pieninach to bez wątpienia okolica, którą warto odwiedzić. Nie bez powodu jest uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc tego typu w Europie. Aby pozwolić turystom na jak najlepsze odkrywanie tego miejsca, przez 7 miesięcy w roku na Dunajcu organizowane są spływy regionalnymi tratwami flisackimi.

 

Samo powstanie Przełomu Dunajca nie jest do końca wyjaśnione. Istnieją nawet ludowe legendy, według których ujście rzeki wyrąbał mieczem sam Bolesław Chrobry. Inna wersja mówi o rycerzu Ferkowiczu, który ścigając króla węży wyznaczył krętą trasę, która zamieniła się właśnie w Przełom Dunajca.

 

Spływ Dunajcem - trasa

 

Spływy Dunajcem rozpoczynają się w Sromowcach Wyżnych – Kątach, a do wyboru mamy jedną z dwóch stacji docelowych:

 • Szczawnicę – trasa obejmuje około 18 km, spływ trwa około 2 godzin 15 minut,
 • Krościenko – długość trasy to około 23 km, spływ trwa około 2 godzin 45 minut.

 

Na trasie spływu możemy zobaczyć m.in. Marcelową Górę, która jest objęta ścisłym rezerwatem przyrody, a na lądzie nie prowadzi do niej żadna trasa turystyczna. Miniemy Góry Aksamitki, gdzie według podań przebywał Janosik, zabytkowy Czerwony Klasztor, a Trzy Korony będziemy mogli podziwiać w pełnej okazałości. Przez chwilę będziemy się też całkowicie znajdować na terenie Słowacji.

 

Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Spływy odbywają się każdego dnia z wyjątkiem Wielkanocy (tj. pierwszego dnia świąt) i Bożego Ciała.

 

Spływ Dunajcem - bilety

 

Dokładna cena biletów zależna jest od wybranej trasy oraz typu biletu. W przypadku turystów indywidualnych, bilety na spływ Dunajcem dzielone są na wejściówki normalne oraz ulgowe, które obejmują dzieci do 10. roku życia. W przypadku grup zorganizowanych mamy do wyboru bilety grupowe dla wszystkich typów szkół, z wyłączeniem uczniów liceów powyżej 18. roku życia.

 

Jeśli chcemy spłynąć Dunajcem, nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja biletów. Wejściówki możemy nabyć w kasie (aby uniknąć kolejek, zaleca się kupić bilety do godz. 10:00 lub po godz. 14:00) lub w formie przedpłaty na konto Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Więcej informacji odnośnie cen biletów i warunków zakupu znajdziecie tutaj: http://www.flisacy.com.pl/page,16

 

WAŻNE: Aby spływ się odbył, konieczne jest zebranie co najmniej 11 osób. Jeśli osób jest mniej, możemy wypłynąć tratwą, ale pod warunkiem dopłaty do minimalnej ilości pasażerów.

 

Sromowce Niżne

Rafting na Dunajcu

 

Poczuj niezwykłe emocje jakie wyzwala rafting! To ekstremalny spływ pontonem po rzece, który od pewnego czasu stanowi jedną z atrakcji turystycznych Szczawnicy. Z takiej formy spędzenia wolnego czasu korzystają chętnie osoby odwiedzające nasze schronisko w górach na majówkę lub na wakacje letnie. Na terenie Szczawnicy znajduje się kilka firm organizujących rafting po Dunajcu. Z reguły cena tej rozrywki obejmuje miejsce na pontonie i opiekę doświadczonej osoby, która steruje pontonem i jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo podczas spływu. Uczestnicy przed wypłynięciem otrzymują kapoki, kaski ochronne oraz wiosła. Ponadto przed spływem uczestnicy są instruowani w zakresie zachowania i bezpieczeństwa podczas raftingu. Osoby, które zarezerwowały u nas noclegi i skorzystały z tej atrakcji bardzo sobie chwalą tak spędzony czas.

Szczawnica

Szczawnica

Co roku przyciąga rzesze turystów, którzy doceniają jej niezwykły urok i spokój. Szczawnica słynie przede wszystkim z dużej liczby w źródeł wód mineralnych, które wspierają leczenie różnego rodzaju dolegliwości i chorób. To małe miasteczko o charakterze uzdrowiskowym przyciąga turystów na majówkę, na weekend w górach, czy wakacje z dziećmi także z uwagi na malownicze położenie. Mieści się na styku Małych Pienin z Beskidem Sądeckim. Dzięki takiemu położeniu stanowi doskonałą bazę wypadową dla poznawania okolicznych atrakcji, zarówno kulturalnych i zabytkowych, jak i rekreacyjnych.

Gościom, którzy rezerwują u nas pokoje polecamy wizytę w Parku Zdrojowym, gdzie znajduje się pięknie odrestaurowane centrum uzdrowiskowe. W centrum można podziwiać majestatyczne Inhalatorium o pięknej zabytkowej architekturze.

Polecamy również wstąpienie do Pijalni, aby skosztować lokalnych wód mineralnych, jak: "Stefan", "Józefina", "Magdalena", "Helena", "Józef", "Jan". Podczas ferii zimowych, czy letnich wakacji zachęcamy do codziennego korzystania z Pijalni. Wody skutecznie działają nie tylko na konkretne schorzenie, ale poprawiają nawodnienie całego organizmu oraz zapewniają odpowiednią gospodarkę mineralną. Źródła czekają na wczasowiczów także w Parku Dolnym, gdzie znajduje się źródło "Wanda”, nieco dalej obok dolnej stacji kolejki linowej na Palenicę, gdzie mieści się źródło "Szymon", oraz przy ulicy Skotnickiej tuż za bazą PKS, gdzie można skorzystać ze źródła "Pitoniakówka". Te wody udostępnione są do spożycia bez opłat, z naturalnych wypływów.

Osobom wynajmującym w naszym schronisku pokoje polecamy zawsze wizytę w Muzeum Uzdrowiskowym na placu Dietla. Można tu zapoznać się można z bogatą historią i tradycjami Szczawnicy.

Jaworki

Wąwóz Homole

 

Malowniczy wąwóz znajduje się w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy. Zbudowany jest ze skał wapiennych położony w małych Pieninach. Jego rzeźba odznacza się różnorodnością, dnem płynie potok Kamionka. Wąwóz Homole jest uznawany za jeden z najpiękniejszych wąwozów w Polsce. W 1963 roku w celu ochrony tego pięknego wąwozu skalnego powstał tutaj rezerwat przyrody, który ma powierzchnię ok. 40 ha. Przez wąwóz przebiega zielony szlak z Jaworek, który prowadzi dalej na najwyższy szczyt Pienin – Wysoka (1050 m.n.p.m). Podczas ferii zimowych, czy wakacji letnich w naszym schronisku w górach warto odwiedzić to malownicze miejsce.

Rezerwat Biała Woda

 

Założony został w 1963 roku w celu ochrony pozostałości po łemkowskiej wsi. Na jego obszarze znajdują się także wyjątkowe formacje skalne oraz unikalne okazy flory i fauny. Turyści odwiedzający to miejsce mogą także podziwiać cudowne kaskady potoku spadające po licznych głazach. Rezerwat „Biała Woda” ma powierzchnię 33,7 hektara i położony jest w dolinie potoku noszącego tę samą nazwę. Zlokalizowany zaledwie 2 kilometry od Jaworek jest miejscem, które warto odwiedzić wypoczywając w naszym schronisku w Pieninach. Infrastruktura przygotowana została do spacerów i turystyki pieszej oraz rowerowej. To przyjemny sposób, aby spędzić czas z bliskimi podczas wakacji z dziećmi, czy romantycznego weekendu z ukochaną osobą.

Szczawnica

Wodospad Zaskalnik

 

Tworzy go potok Sopotnicki, którego krystalicznie czyste wody opadają w dół ze skalnego progu. Wysokość, z jakiej spada woda wynosi 5 metrów i ta wysokość jest wystarczająca do stworzenia niezwykłego obrazu oraz naturalnego basenu. W upalne dni nie brakuje amatorów kąpieli w tym urokliwym miejscu. Do czego zachęcamy także osoby przebywające w naszym schronisku na wczasach – zarówno podczas weekendu we dwoje, jak i dłuższych wakacji z dziećmi. Wodospad położony jest obok drogi prowadzącej między innymi do drewnianego kościółka wybudowanego w 1925 roku. W sezonie letnim odbywają się tu Msze Święte, którym wyjątkową oprawę nadają otaczający las i śpiew ptaków. Nad wodospadem znajduje się łąka, na której można odpocząć od miejskiego zgiełku, korzystając z ciszy i spokoju, jakie oferuje to miejsce. Przepływający obok potok Sopotnicki daje wiele możliwości do wspólnej zabawy zwłaszcza w słoneczny letni dzień. Z tego względu miejsce to jest idealne dla dzieci. Będąc na wakacjach z dzieckiem – koniecznie wpiszcie tę atrakcję na swoją listę miejsc wartych odwiedzenia!

Sromowce Niżne

Droga Pienińska

 

Szczawnica - Czerwony Klasztor - Schronisko PTTK Trzy Korony

 

To jeden z najpiękniejszych pieszych i rowerowych szlaków w Pieninach, wije się wschodnim brzegiem Dunajca. Ma ok 10 km długości, prowadzi ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru. Tylko 20% długości traktu przebiega po stronie polskiej, pozostała część po stronie słowackiej. Przejście graniczne na Drodze Pienińskiej uruchomiono w 1996 roku, a od 2007 roku nie ma żadnych ograniczeń na tej trasie. Trakt wiodący wzdłuż brzegu Dunajca obfituje w piękne widoki. Rezerwując noclegi w Pieninach i rozważając miejsca, które warto tu zwiedzić warto rozważyć właśnie tę trasę. Podczas wyprawy z dziećmi, czy wędrówki we dwoje możecie podziwiać malownicze szczyty gór i delektować się szumem, dochodzącym od strony potoku. To warta uwagi atrakcja nieco tylko oddalona od naszego schroniska w górach.

Sromowce Niżne

Schronisko Trzy Korony

 

U podnóży jednego z najsłynniejszych pienińskich szczytów – Trzech Koron – mieści się nasze urokliwe całoroczne Schronisko PTTK. Dzięki wspaniałej lokalizacji oraz bliskości monumentalnych gór, obiekt przyjął nazwę Schronisko Trzy Korony. Znajduje się ono w Sromowcach Niżnych – miejscowości, z której rozpoczynają się słynne spływy Przełomem Dunajca. Atrakcyjności lokalizacji dodaje fakt, że obiekt noclegowy położony jest w Pienińskim Parku Narodowym na wysokości 470 m.n.p.m., co robi niemałe wrażenie i zapewnia fenomenalne widoki każdego dnia.

Schronisko znajdujące się tuż przy szlaku prowadzącym ze Sromowiec na szczyt Trzy Korony, oferuje przyjezdnym aż 50 miejsc noclegowych w 17 pokojach – każdy z własną łazienką. Gościom planującym pobyt w naszym obiekcie możemy zaproponować pokoje 2-, 3-, 4- oraz 5-osobowe, z okien których roztaczają się widoki zapierające dech w piersiach. Nocleg w Schronisku Trzy Korony zapewnia relaks w godziwych warunkach oraz przystępnej cenie. Każde ze schludnych pomieszczeń sypialnych zapewnia wysoki, jak na schronisko górskie, standard wypoczynku. Nasi pensjonariusze chwalą sobie również drewniane wykończenie, które nadaje wnętrzom domowego ciepła i przytulności. To wprost wymarzone miejsce na spędzenie urlopu w gronie rodzinnym, a także weekendowy wypad w góry ze znajomymi. Ponadto, dysponujemy kameralną salką konferencyjną, co umożliwia m.in. przeprowadzenie firmowych szkoleń lub prowadzenie prelekcji.

Na terenie obiektu do dyspozycji naszych gości oraz wczasowiczów i turystów z zewnątrz jest Restauracjaserwująca wyborne dania charakterystyczne dla kuchni pienińskiej i beskidzkiej. Dla smakoszy poszukujących tradycyjnych, polskich potraw, w menu także znajdzie się wiele apetycznych propozycji. Gorąco polecamy jednak nasze regionalne specjalności, takie jak zupa – baraninówka, udziec barani w kapuście, świeży pstrąg górski oraz przepyszna szarlotka. Osobom dorosłym możemy zarekomendować duży wybór spośród słowackich piw, które przyjemnie ochłodzą latem – po powrocie z wyczerpującej górskiej wędrówki. W sezonie letnim prężnie funkcjonuje też grill bar – czyli nasz ogródek grillowy oraz zadaszony grill, gdzie można się rozgościć i dobrze zjeść na świeżym powietrzu – mając przed oczami przepiękne górskie pejzaże.

Zaletą położenia Schroniska Trzy Korony jest również niewielki dystans dzielący obiekt od przystani flisackiej, która jest zarazem początkową przystanią spływu Przełomem Dunajca. Jest to jedna z największych okolicznych atrakcji oraz wspaniała sposobność do zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego z pokładu tratwy. Dodatkowo, przy Schronisku PTTK w Pieninach mieści się doskonale wyposażona wypożyczalnia sprzętów sportowych – w tym rowerów górskich Giant, które są przystosowane do warunków panujących na szlakach oraz kijów do Nordic Walking’u.

Gościom nastawionym na zwiedzanie nie zabraknie tu także rozrywek, znajdujące się nieopodal przejście graniczne pozwala na przemierzanie słowackich szlaków. Doskonale widoczny ze Schroniska Czerwony Klasztor to jeden z obiektów architektonicznych, które warto zwiedzić wybierając się na słowacką stronę. Do Pienińskich zabytków należą wspaniałe okoliczne zamki i ruiny osnute wieloma latami bogatej historii.

Muzyczna Owczarnia w Jaworkach

 

W odległości kilku kilometrów od Szczawnicy, w miejscowości Jaworki, znalazło swoją siedzibę niezwykłe stowarzyszenie artystów muzyków -  Muzyczna Owczarnia.  
Klimatyczny klub jest miejscem, gdzie odbywają się koncerty jazzowe, bluesowe, rockowe, country, gdzie organizowane są międzynarodowe warsztaty muzyczne i występują tak znani w Polsce i na świecie artyści, jak Nigel Kennedy, Karen Edwards, Hiram Bullock, Nippy Noya, Jarosław Śmietana, Marek Napiórkowski, Marek Raduli, Donovan, Kasia Kowalska, Hanna Banaszak, Adam Holzman, Henry McCollough, Steve Logan, Janusz Strobel, Janusz Muniak, Włodzimierz Nahorny, Oddział Zamknięty, Budka Suflera, Piotr Wyleżoł Trio, Pilichowski Band i wielu innych znakomitych muzyków.

 

 

Oryginalna nazwa klubu i stowarzyszenia ma swoje źródła w autentycznym rodowodzie obiektu, zbudowany został bowiem z dawnej owczarni stojącej wysoko na terenach pasterzy, pieczołowicie rozebranej i przeniesionej w niższe, a zatem łatwiej dostępne tereny. Autorem projektu był Wieńczysław Kołodziejski. Obecnie zmodernizowane i dostosowane do potrzeb kulturalnych wnętrze charakteryzuje się oryginalnością i specyficznym klimatem. Utrzymane w stylu rustykalnym, od kilkunastu lat wabi mnóstwo gości, przede wszystkim koneserów dobrej muzyki. Jest to również miejsce pracy twórczej. Oprócz sali klubowo-koncertowej i galerii plastycznej, do dyspozycji artystów są miejsca noclegowe.

 

 

Stowarzyszenie Muzyczna Owczarnia jest także organizacją pożytku publicznego. Główny cel statutowy to działalność edukacyjna, rozumiana jako kształtowanie gustu i wrażliwości muzycznej i plastycznej odbiorców poprzez uczestnictwo w koncertach, plenerach malarskich i rzeźbiarskich oraz jako bezpośrednia edukacja w formie warsztatów muzycznych. Prezesem honorowym stowarzyszenia jest Nigel Kennedy, którego imieniem został nazwany rozpięty nad potokiem górskim most prowadzący do Muzycznej Owczarni. Urokliwe otoczenie, niezwykły klimat wnętrza i najwyższego lotu muzyka sprawiają, że z roku na rok do Muzycznej Owczarni przybywa coraz więcej gości.

Sromowce Niżne
Do miejsca docelowego: 1,3km

Sokolica i Trzy Korony

 

Piesze wycieczki są wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, zwłaszcza w Pieninach. Wytyczone szlaki turystyczne nie są zbyt wymagające, i każdy może sobie na nich poradzić. Wyjście w góry daje okazję do podziwiania piękna krajobrazu zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. Usytuowanie Schroniska tuż przy licznych szlakach sprawia, że jest idealną bazą wypadową.

Poniżej przedstawiamy przykładowe szlaki piesze:

 • Na Sokolicę szlakiem niebieskim (dojście ze Schroniska Orlica ok. 1h)

Szlak zaczyna się zaraz przy Schronisku Orlica. Należy zejść do Drogi Pienińskiej, skręcić w lewo i dojść do przeprawy na drugą stronę rzeki. Jest to najkrótszy szlak na Sokolicę, dostępny w miesiącach 15.04 do 31.10.2016 zgodnie z harmonogramem: 
15.04 - 30.06 w godz. 8.00 - 19.00
01.07 - 31.08 w godz. 8.00 - 20.00
01.09 - 30.09 w godz. 8.00 - 18.00
01.10 - 31.10 w godz. 8.00 - 17.00
opłata za przewóz (2016 r.) - 3,00 zł od osoby, dzieci do lat 10 - 1,50 zł od osoby

Na szczycie znajduje się taras widokowy oraz najsłynniejszą oraz najczęściej fotografowana sosna w Polsce :)

 •  Na Trzy Korony szlakiem niebieskim (dojście ze Schroniska Orlica ok. 3h)

Początek szlaku biegnie identycznie, jak szlak na Sokolicę, można więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu ;) Po podziwianiu krajobrazów na Sokolicy należy kontynuować przejście szlakiem niebieskim. Można wybrać prostsze lub bardziej widokowe ale i bardziej strome ścieżki - obydwie łączą się ze sobą. Po drodze mijać będziecie także Górę Zamkową, z której już niedaleko na szczyt Trzech Koron - Okrąglicę (982 m n.p.m), na którym znajduje się taras widokowy.
W zależności od formy wrócić można tą samą drogą, a można też zejść do Schroniska Trzy Korony i po zasłużonym pysznym obiedzie wypożyczyć rower, i wrócić czerwonym szlakiem pieszo rowerowym. Jest to łagodna trasa biegnąca wzdłuż spływu Dunajcem bez większych wzniesień. Rower można zwrócić w Schronisku Orlica.
Jest też opcja powrotu dla  bardzo zmęczonych - powrót tratwami z flisakami lub busem :)

 

 

 • Na Wysoką niebieskim szlakiem (dojście ze Schroniska Orlica ok. 3,5h)

Szlak zaczyna się przy samym Schronisku, ale wiedzie w inną stronę niż szlak na Sokolicę. Po wyjściu ze Schroniska należy przejść przez parking, na jego końcu znajduje się wejście na szlak. Z początku stroma trasa wiedzie przez Szafranówkę i Łaźne Skały. Wysoka jest najwyższym szczytem Pienin, koniecznie więc trzeba się tam wybrać :) Wycieczkę połączyć można ze zwiedzaniem Wąwozu Homole - wystarczy zejść na zielony szlak - zejdziecie wówczas w miejscowości Jaworki, z której kursują busy do Szczawnicy.

 

 

 

 • Do Sromowiec Niżnych - Schroniska Trzy Korony - przez Czerwony Klasztor (Słowacja) szlakiem Czerwonym (przejście ze Schroniska Orlica ok. 3h)
  To propozycja idealna także dla miłośników wycieczek rowerowych. Ze względu na długość trasy (ok 12km) a także jej charakter (szlak biegnie wygodna szutrową drogą wzdłuż Dunajca, jest szeroki i pozbawiony większych wzniesień) rower świetnie się tam spisuje.

 

 • Na Palenicę szlakiem niebieskim oraz żółtym (dojście ze Schroniska Orlica ok. 1h)

Szlak zaczyna się przy samym Schronisku, ale wiedzie w inną stronę niż szlak na Sokolicę. Po wyjściu ze Schroniska należy przejść przez parking, na jego końcu znajduje się wejście na szlak. Przy Szafranówce należy skręcić na żółty szlak by po chwili podziwiać panoramę z Palenicy.

 • Do Bacówki pod Bereśnikiem szlakiem żółtym (dojście ze Schroniska Orlica ok. 2h)

Żeby dotrzeć do Bacówki należy przejść deptakiem do centrum Szczawnicy na reprezentacyjny Plac Dietla. Stąd prowadzi w górę żółty szlak, którym przez Brejarkę dotrzemy do Schroniska w nieco ponad godzinę. Spacerowy szlak na krótki, niemęczący spacer. 

 

 • Na Górę Zamkową (dojście ze Schroniska Trzy Korony szlakiem niebieskiem ok. 2,5h)

Szlak zaczyna się zaraz przy Schronisku Orlica. Należy zejść do Drogi Pienińskiej, skręcić w lewo i dojść do przeprawy na drugą stronę rzeki. Na Górze Zamkowej zbudowano niedostępny zamek, w którym w okresie najazdu Tatarów dwukrotnie szukała schronienia święta Kinga, uciekając z zagrożonego Starego Sącza. Rola zamku skończyła się po zdobyciu i zburzeniu go w 1433 roku przez husytów. Do dzisiejszych czasów pozostały z zamku nikłe resztki. Prowadzone są tam obecnie prace archeologiczne.

 • Do schroniska pod Przechybą szlakiem zielonym (dojście ze Schroniska Orlica ok. 4h)

Żeby dotrzeć do początku zielonego szlaku należy przejść deptakiem do centrum Szczawnicy na reprezentacyjny Plac Dietla. Stąd prowadzi w górę zielony szlak do malowniczego schroniska pod Przehybą, leżącego już w Beskidzie Sądeckim. 

Szczawnica

Wycieczki rowerowe

 

Spędzając weekend w Beskidach lub letnie wakacje w górach z dziećmi warto odkryć uroki regionu. Idealnym rozwiązaniem są wyprawy rowerowe. Możecie podziwiać unikalne krajobrazy Pienińskiego Parku Narodowego pokonując nieśpiesznie specjalnie przygotowane do tego celu szlaki. Na terenie parku przygotowano kilka ciekawy tras, zachęcających do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Pieniny to idealne miejsce dla wszystkich miłośników jazdy na rowerze - tak wyczynowej, jak i amatorskiej. Jest to świetny sposób na zwiedzanie wszystkich położonych w okolicy atrakcji.

 

W schronisku znajduje sie wypożyczalnia rowerów Giant. Posiadamy 25 nowych rowerów damskich jak i męskich w różnych rozmiarach.

Istnieje mozliwość oddania rowerów w Sromowcach Niżnych - najbliżej szczytu Trzy Korony

 

 

 

Trasa 1

 

Przebieg trasy: 

Schronisko PTTK Orlica - Szczawnica Wyżna - Sewerynówka – Dolina  Jastrzębiego Potoku - Prehyba - Dolina Sopotnickiego Potoku - Sewerynówka - Szczawnica- Schronisko PTTK Orlica

 

Kolor znaków – czarny 

Długość: 30 km

Różnica wysokości: 750 metrów

Przewidywany czas jazdy: około 4 godziny. 

Informacje dodatkowe: Znakowanie oraz ruch odbywa się w obu kierunkach.

 

Trasa 2

 

Przebieg trasy: 

Schronisko PTTK Orlica - Szczawnica PKS - Bereśnik- Szczawnica - Schronisko PTTK Orlica

 

Kolor znaków – niebieski

Długość: 8 km

Różnica wysokości: 450  metrów

Przewidywany czas jazdy: około 1,5 godziny 

 

Informacje dodatkowe: Znakowanie oraz ruch odbywa się w jednym kierunku. 

 

Trasa 3

 

Przebieg trasy: 

Schronisko PTTK Orlica - Parking nad Dunajcem - Stara Droga Pienińska - Przejście graniczne - Czerwony Klasztor- Schronisko PTTK Trzy Korony- Schronisko PTTK Orlica

 

Kolor znaków – czerwone (wspólne z turystyką pieszą)

Długość: 25 km

Różnica wysokości: 50  metrów

Przewidywany czas jazdy: około 2,5 godziny 

 

Informacje dodatkowe: Znakowanie oraz ruch odbywa się w obu kierunkach. Niezbędne jest posiadanie dokumentu uprawniającego do przejścia przez granicę. 

 

Trasa 4

 

Przebieg trasy: 

Schronisko PTTK Orlica - Jaworki parking Homole - schronisko "Pod Durbaszką" - Rabsztyn - Pod Jarmutą - Szczawnica Wyżna  - Schronisko PTTK Orlica

 

Kolor znaków – czerwony

Długość: 10 km

Różnica wysokości: 300  metrów

Przewidywany czas jazdy: około 1,75 godziny 

 

Informacje dodatkowe: Znakowanie oraz ruch odbywa się w jednym kierunku. 

 

Trasa 5

 

Przebieg trasy: 

Schronisko PTTK Orlica - Jaworki parking Homole - rez. "Biała Woda" - przeł. Rozdziele – Obidza - Schronisko PTTK Orlica

 

Kolor znaków – zielony

Długość: 25  km

Różnica wysokości: 450  metrów

Przewidywany czas jazdy: około 3 godzin 

 

Informacje dodatkowe: Znakowanie oraz ruch odbywa się w obydwu kierunkach.

 

Jeśli chcielibyście wypróbować tutejsze trasy rowerowe, a nie macie własnego roweru, możecie go wypożyczyć w Schronisku PTTK  Orlica. 

Dysponujemy 25 nowymi rowerami marki Giant.

Narty w Szczawnicy

 

ORLICA – NARTY W PIENINACH

 

ZIMOWE ATRAKCJE

 

Wraz z rodziną lub znajomymi pałacie niesamowitym entuzjazmem do sportów zimowych? Jeśli tak, to chętnie podpowiemy Wam, dokąd najlepiej udać się, aby ferie czy urlop w Pieninach okazał się w pełni udanym. Poniżej prezentujemy listę najlepszych stoków narciarskich, które znajdują się w przystępnej odległości od pensjonatu Orlica w Szczawnicy.

 

Gdzie warto wybrać się na narty/snowboard w Pieninach?

 

 

 • [Arena Narciarska Jaworki-Homole http://arenanarciarska.pl/zima/– ok. 9  km od schroniska Orlica w Szczawnicy

  Istnieje również wiele możliwości transportu do sąsiadujących ze Szczawnicą Jaworków. Nieduży, niespełna 10 km dystans można pokonać korzystając z prywatnego samochodu lub regularnie kursujących busów i autobusów. Po dotarciu na miejsce do dyspozycji mamy aż 8 różnorodnych tras narciarskich, na których można w pełni oddać się śnieżnemu szaleństwu. Łatwy podjazd pod wzniesienie umożliwiają dwa wyciągi „STORCZYK” i „KROKUS”, można także skorzystać z kolejki linowej „HOMOLE”. Dla amatorów pięknych krajobrazów na szczycie znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się wspaniała panorama okolicy. Przy samej Arenie narciarskiej mieści się również licencjonowana Szkoła Narciarska „Jaworki” (licencja A i B SITN-PZN), która zapewnia instruktorów indywidualnych, jak i nauczycieli jazdy dla grup.

 

 Jest to nieco oddalona od Szczawnicy stacja narciarska znajdująca się przy granicy ze Słowacją. Można tam dojechać samochodem lub busem. Stok oferuje 5 atrakcyjnych tras zjazdowych oraz 3 wyciągi narciarskie, w tym jeden przystosowany dla dzieci – Baby Lift o długości 70 m. Z myślą o najmłodszych został również stworzony Park Kubusia, który zapewnia różnorodne formy rozrywki dostosowane do potrzeb i oczekiwań dzieci. Z tras zjazdowych z powodzeniem mogą korzystać też snowboardziści.

 

 Jest to bardzo profesjonalny stok narciarski posiadający doskonałe oświetlenie i system sztucznego dośnieżania zjazdów. Obiekt zaskakuje narciarzy dużym zróżnicowaniem 8 tras pod względem stopnia ich trudności – z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dodatkowo, do dyspozycji amatorów zimowych sportów są: 2 kolejki krzesełkowe3 wyciągi orczykowe oraz 1 wyciąg talerzykowy i 2 wyciągi taśmowe przeznaczone dla dzieci. Dla pasjonatów narciarstwa biegowego przy sprzyjających warunkach pogodowych organizowana jest także specjalna trasa biegowa dookoła góry Wdżar (dystans ok. 5 km).

 

 

 • [Ośrodek Narciarski Kotelnica (Białka Tatrzańska) http://bialkatatrzanska.pl/] – ok. 40 km od hotelu Schroniska w Szczawnicy

  To wprost wymarzone miejsce dla wszystkich snowboardzistów oraz zwolenników narciarstwa biegowego. Fantastyczny Burton Snowpark dosłownie naszpikowany jest przeszkodami jibowymi, takimi jak: poręcze, boksy oraz różnego typu skocznie. Park mierzy ok. 300 m długości i stanowi jeden z największych tego rodzaju obiektów w kraju. Dzięki zapewnionemu oświetleniu zarówno początkujący, jak i zaawansowani snowboardziści mogą korzystać z atrakcji także po zmroku. Wracając do biegów narciarskich do dyspozycji narciarzy jest aż 5 tras narciarskich – przy czym najkrótsza z nich wynosi ok. 1,3 km, natomiast najdłuższa to dystans ok. 4,4 km. Na terenie ośrodka narciarskiego znajduje się też Szkoła Narciarska STOK oraz odpowiednio wyposażone wypożyczalnie sprzętu.

 To drugi z najbardziej znanych przygranicznych ośrodków narciarskich, który powstał w pobliżu granicy ze Słowacją. Komfort podjazdu na sam szczyt gwarantują 2 kolejki krzesełkowe oraz aż 4 narciarskie wyciągi talerzykowe. Stacja narciarska posiada łącznie 7 tras zjazdowych, w tym 5 łatwych, 1 trudną i 1 bardzo trudną dla zaawansowanych narciarzy. Na miejscu znajduje się profesjonalna szkoła narciarska SKI-PLUS oraz dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętów zimowych.

 

 

 • [Stacja Narciarska Bachledka SKI&SUN (Jezersko - Słowacja) http://bachledka.sk/pl/] – ok. 31 km od schroniska Orlica w SzczawnicyBachledka SKI&SUN to dość rozległy ośrodek narciarski znajdujący się już po słowackiej stronie Pienin. Obiekt liczy sobie aż 10 tras zjazdowych, które dają wiele możliwości zarówno nowicjuszom, jak i profesjonalnym narciarzom. Do użytku odwiedzających są udostępnione 4 trasy łatwe, 3 trudne oraz 3 bardzo trudne – wymagające odpowiednich umiejętności. Ponadto, szybki transport na szczyt umożliwiają 2 kolejki krzesełkowe oraz 5 wyciągów, w tym 1 przeznaczony dla dzieci. 

Sromowce Niżne

Narty biegowe w Szczawnicy

 

Schronisko Orlica w Pieninach stanowi także fantastyczne miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego. W pobliżu obiektu znajdują się specjalnie przygotowane trasy biegowe o łącznej długości około 40 km. Przed każdym sezonem trasy są odpowiednio przygotowywane z użyciem profesjonalnego sprzętu do zakładaniu śladu biegowego. Ich atutem jest także cudowne położenie. Część biegnie wzdłuż Dunajca, który malowniczo prezentuje się w okresie zimowym. Nasze schronisko w górach znajduje się na tyle blisko tej infrastruktury, że można założyć narty już w obiekcie. Zapraszamy do treningu biegowego podczas ferii zimowych w Beskidach.

 

Poniżej zamieszczamy przykładowe trasy biegowe:
 

 1. Schronisko Orlica- Leśnica- Czerwony Klasztor- Schronisko PTTK Trzy Korony (ok. 12km – trasa łatwa)
 2. Schronisko Orlica- Leśnica- Przełęcz Targov- PrzełeczCerla- Czerwony Klasztor -Schronisko Trzy Korony (ok. 12km – trasa trudna)
 1. Schronisko Trzy Korony – Czerwony Klasztor – Majere (ok. 3km – trasa łatwa)
 2. Schronisko Trzy Korony – Czerwony Klasztor – Majere – Spiska Stara Wieś (ok. 9km – trasa trudna)

 

Trasy biegowe znajdują się także przy wyciągu Polana Sosny w Niedzicy oraz przy wyciągu Ski Bachledova w Jeziersku. Dzięki temu nawet podczas długich ferii zimowych nie znudzą Was ciągle te same trasy.

Rejs po jeziorze Czorsztyńskim

 

Jezioro Czorsztyńskie - to sztuczny zbiornik rozlewający się u stóp Pienin pomiędzy Niedzicą a Czorsztynem. Malownicza okolica jeziora to ulubione miejsce przystankowe turystów, odwiedzających pienińskie szlaki. Urokliwie prezentuje się zarówno podczas majówki, jak i ferii zimowych w górach. Rozległy zalew Czorsztyński powstał poprzez spiętrzenie wód Dunajca po wybudowaniu zapory wodnej w Niedzicy. Po malowniczym jeziorze pomiędzy zamkiem w Niedzicy a ruinami Zamku w Czorsztynie kursują statki wycieczkowe – to ciekawa atrakcja zarówno dla osób odwiedzających Beskidy na weekend, jak też spędzających tu wakacje z dziećmi.

 

Rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim odbędziesz udając się do przystani niedaleko wzgórza zamkowego w Niedzicy. To właśnie stamtąd wypływają „Biała Dama” i „Harnaś”, które przez cały sezon letni zabierają rzesze turystów w ekscytującą eskapadę. Statek „Biała Dama” zaczerpnął swe imię od legendarnego, mieszkającego ponoć do dziś w zamku w Niedzicy ducha zrozpaczonej po śmierci męża kobiety.

 

Wchodząc na pokład „Białej Damy” lub „Harnasia” staniesz przed okazją obejrzenia okolicy Niedzicy iCzorsztyna z nieco innej, „wodnej” perspektywy. W czasie rejsu zetkniesz się z wyjątkową urodą pienińskich gór, zobaczysz klimatyczne ruiny czorsztyńskiego zamku i warownię w Niedzicy, poznasz niezwykłe zakamarki Pienińskiego Parku Narodowego, obejrzysz skansen Stylchen, zaporę w Niedzicy oraz urokliwe Zielone Skałki. Na pokładzie nie zabraknie przewodnika, który opowie wiele frapujących, związanych ze zwiedzanymi miejscami historii. Osobom poszukującym wyjątkowo elektryzujących wrażeń, statek „Harnaś” ma do zaproponowania rejsy nocne. Taka wycieczka to gwarancja niezapomnianej przygody. Dodatkową atrakcję stanowią tutaj rejsy gondolą „Czorsztynianka”.

Krościenko n/D.

Park linowy w Pieninach

 

 Pieniny to nie tylko fascynująca górska przyroda ożywiona i nieożywiona, przepiękne krajobrazy i interesujące zabytki, ale także wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Obok wypraw pieszych i rowerowych, spływu Dunajcem i raftingu po Dunajcu, sportów zimowych i rejsów wycieczkowych po Jeziorze Czorsztyńskim, kortów tenisowych i boisk piłkarskich, turyści mają do dyspozycji także parki linowe w Krościenku i innych miejscowościach w okolicy.

Park Linowy ABlandia w Szczawnicy zlokalizowany jest w wyjątkowym miejscu, nad brzegiem rzeki Grajcarek w sąsiedztwie dolnej stacji kolejki linowej na Palenicę oraz najdłuższej Promenady w Polsce. W Parku Linowym znajduje się szereg atrakcji zarówno dla dzieci, młodzieży jak i osób starszych. Warto odwiedzić to miejsce podczas wakacji z dziećmi w górach.

 

  • TRASA ŻÓŁTA – przygotowana została z myślą o najmłodszych. Spędzając wczasy z dzieckiem w górach można urozmaicić swój pobyt właśnie o dzień w parku linowym. Na żółtej trasie mogą swoich sił spróbować już maluch w wieku od 6 lat. Podczas pokonywania przeszkód dziecko uczy się podejmowania decyzji. Ponadto ćwiczenia rozwijają takie cechy jak umiejętność oceny ryzyka, przełamywanie obaw i stymulują kreatywność. Wpływają korzystnie na rozwój motoryki ciała. Na trasie tej uczestnicy korzystają ze sprzętu analogicznie jak na każdej trasie linowej wysokościowej. Do przeszkód pojawiających się na trasie należy zaliczyć kładki, belki, zjazd tyrolski i wiele innych.

 

  • TRASA ZIELONA – Standard - trasa linowa uniwersalna, która przeznaczona jest dla dorosłych i dzieci. Przeprowadzona jest około 6-9 metrów nad ziemią. Jej przejście wymaga pokonania około 20 przeszkód, takich jak: przejście ścianką wspinaczkową, przejazd na deskorolce, zjazd tyrolski, itp. Jest to idealna trasa na początek, dostarczająca dużo emocji i wrażeń! Czas przejścia wraz ze szkoleniem ok. 1,5h. Z pewnością urozmaici pobyt w Pieninach i dostarczy niezapomnianych wspomnień z wakacji z dziećmi lub weekendowego wypadu ze znajowymi.

 

  • TRASA CZARNA EXTREME - należy do najbardziej wymagających tras linowych zlokalizowanych w sieci Parków ABlandia. Przeznaczona jest dla prawdziwych twardzieli. Zdobycie tej trasy napawa dumą. Zaprojektowana została w sposób, który wymaga użycia siły. Jej pokonywanie dostarcza prawdziwej ekscytacji i podnosi poziom adrenaliny. To rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią ekstremalne wyzwania. Czas przejścia (trudno określić od 1,5h do 2,5h).

 

  • WYSPA PIRATÓW – nie rozczarują się także osoby spędzające w Pieninach wakacje z dziećmi w wieku poniżej 6 lat. Park Linowy przygotował Wyspę Piratów, która jest atrakcją przeznaczoną dla najmłodszych – od 3 roku życia. Maluchy mogą się tu fantastycznie bawić. Ciekawa aranżacja pobudza wyobraźnię. Na tej trasie znajdują się atrakcje związane z klimatami pirackimi, takimi jak tratwa, koło sterowne wieża bociania, flaga piracka itp. Trasa zabezpieczona w całości siatkami asekuracyjnymi.

 

  • KORT TENISOWY- istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu

 

  • SIATKÓWKA PLAŻOWA
Szczawnica

Kulig w Szczawnicy

 

Fantastyczna rozrywka zimą! Tradycyjny kulig to przejażdżka dużymi, góralskimi saniami, zaprzężonymi w konie. Polecamy tę formę rozrywki wszystkim, którzy odwiedzają nasze schronisko w górach w ferie zimowe. Trasa kuligu znajduje się w oddaleniu 5 kilometrów od centrum Szczawnicy – Sewerynówce, która stanowi część Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Dostępne są dwa warianty kuligu:

  • popołudniowa przejażdżka góralskimi saniami trwająca ok. 1 godz.
  • wieczorny kulig z pochodniami + pieczenie kiełbasek + herbata góralska lub wino grzane

Ceny już od 30zł/osoba dorosła!!! Dla dzieci zniżki. Dzieci do 5 lat GRATIS!!!

 

Cena zawiera:

  • transport busem z centrum miasta do miejsca skąd rozpoczyna się kulig
  • 1-godzinna przejażdżka góralskimi saniami,
  • kiełbaska + dodatki /pieczywo; musztarda,

  • ketchup/; herbata góralska lub wino grzane, pochodnia/sanie – dotyczy wariantu **
  • powrót busem do centrum miasta

Paralotniarstwo w Pieninach

 

Niecodzienna atrakcja i ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu! W okolicach Szczawnicy organizowane są kursy lotu na paralotni, jak też istnieje możliwość wykupienia lotu – samodzielnie lub w tandemie. Osoby poszukujące wrażeń mogą spróbować nowych doznań, jak też skorzystać z dogodnych warunków dla realizowania pasji. Paralotniarstwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. Gościom spędzającym u nas wakacje lub majówkę, chętnie polecamy ten sposób spędzania wolnego czasu. W okolicy są doskonałe warunki do nauki tego sportu, a także do zauroczenia się tą aktywnością. Szczawnica i Pieniny z lotu ptaka wyglądają imponująco. Z usług można skorzystać w schronisku „Pod Durbaszką”.

Przejażdżki konne

 

Pieniny można podziwiać także z grzbietu konia. Wybierając się na weekend w górach, czy spędzając w wczasy w Szczawnicy można korzystać z przejażdżek konnych. To nie tylko ciekawa atrakcja dla miłośników koni i osób zainteresowanych jeździectwem, ale także dla wszystkich, którzy chcą w przyjemny sposób i aktywnie spędzić czas. Z naszego schroniska w górach można w prosty sposób dotrzeć do stadniny koni, która pozwala na wynajęcie ogiera lub klaczy, jak też zarezerwowanie przejażdżki bryczką. W okresie zimowym organizuje tradycyjne kuligi. Z oferty stadniny mogą skorzystać zielone szkoły oraz grupy zorganizowane. Kilkugodzinna lub całodzienna wycieczka grupowa może stać się ciekawą atrakcją dla uczniów podczas zielonej szkoły, jak i wyjazdu integracyjnego.

Wędkarstwo w Szczawnicy

 

Szczawnica jest miejscem chętnie wybieranym przez miłośników wędkarstwa. Każdego roku zjeżdżają tu z całej Polski hobbyści połowów. Wrażeń dostarcza im przepływający obok naszego schroniska w górach rzeka Dunajec. Odwiedzają nas stali bywalcy, którzy na długości całego Dunajca mają już swoje ulubione miejsca. Często przyjeżdżają tylko na weekend lub na majówkę, ale niekiedy wracają latem z całymi rodzinami na wakacje z dziećmi. Dunajec wraz z dopływami cieszy się renomą największego w Polsce łowiska muchowego. Występują tu pstrąg potokowy, lipienie, głowacice.

 

 

W miejscowości Krościenko znajduje się komercyjne łowisko, gdzie każdy może spróbować swoich sił w łowieniu ryb, i gdzie bez większego wysiłku można schwytać na wędkę pstrąga tęczowego, karpia, jesiotra czy klenia. To nie wszystko, złowioną rybkę, smakowicie przyrządzoną na grillu, można zaraz potem skonsumować. Bardziej doświadczeni wędkarze mogą dać upust swojej pasji łowiąc ryby na Dunajcu, we wspomnianych rewirach, po uzyskaniu stosownego zezwolenia na połów. Taka sama procedura dotyczy również wędkowania na Jeziorze Czorsztyńskim.

Szczawnica

Promenada spacerowa

 

Najdłuższa promenada spacerowa w Polsce!

Znajduje się w Szczawnicy i ma długość około 1800 metrów. Deptak ciągnie się wzdłuż potoku Grajcarek, dostarczając podczas wędrówki wspaniałych widoków. Spacer promenadą to obowiązkowy punkt pobytu w naszym schronisku w górach. Przemierzając malowniczą trasę można podziwiać wspaniałe krajobrazy i to o każdej porze roku. Przyjeżdżający na majówkę, mogą delektować się pełną wiosną w rozkwicie, a podczas ferii zimowych przyglądać się ośnieżonym szczytom w górach. To okazja zarówno do ruchu na świeżym powietrzu, jak i skorzystania z bezcennych właściwości leczniczych tutejszego mikroklimatu. Dodatkową atrakcją, która szczególnie urzeka dzieci jest zegar kwiatowy, pokazujący godziny i wygrywający melodie.

Promenada spacerowa w Szczawnicy ma swój początek pod dolną stacją kolejki na Palenicę, po czym rozciąga się malowniczo wzdłuż rzeczki Grajcarek. U jej kresu natknąć się można na szlak pieszo-rowerowy kierujący na Słowację. Na całej swej rozciągłości, promenada obfituje w przepiękne górskie panoramy. Podczas odbywania spaceru można w dowolnej chwili się zatrzymać i spocząć na jednej z licznych ławek. Dodatkową atrakcję stanowią tutaj mostki nad potokiem pozwalające przedostać się na drugą stronę promenady.

Szczawnica

Palenica

 

Na Palenicy znajduje się trasa narciarska – na jej szczyt przez cały rok wjeżdża czteroosobowy wyciąg krzesełkowy, który jest jedną z największych atrakcji Szczawnicy. Po zaledwie 3 minutach jazdy komfortową koleją można znaleźć się na szczycie Palenicy (722 m n. p. m.), skąd rozpościerają się najpiękniejsze widoki na Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą, a przy dobrej pogodzie widać też Tatry.

 

Turyści, którzy rezerwują u nas pokoje, często wybierają Palenicę jako punkt wyjściowy do dalszych wędrówek pieszych. Z tego szczytu prowadzą bowiem liczne, dobrze oznakowane szklaki górskie - m.in. na Wysoką (najwyższy szczyt Pienin), do Szczawnicy Niżnej na Sokolicę i Trzy Korony. Nasze schronisko w górach znajduje się około 1,5 km od stacji kolei liniowej, co zachęca do pieszych wędrówek i zdobywania szczytów gości przyjeżdżających do nas na majówkę, a także święta, czy wakacje z dziećmi.

 

Bliskość kolei liniowej cieszy także w okresie ferii zimowych. Palenica posiada idealnie przygotowane stoki, umożliwiające jazdę na nartach lub na snowboardzie. Znajduje się tu bardzo dobrze zaplanowana infrastruktura od polanek dla początkujących na stokach Szafranówki, poprzez trzy wyciągi orczykowe, rynnę snowboardową, aż po trasy dla zaawansowanych narciarzy – Palenica I i Palenica II (nowa, oświetlona trasa rodzinna). Wszystkie są sztucznie naśnieżane i utrzymywane w jak najlepszym stanie przez cały sezon.

Wody mineralne w Szczawnicy

 

Uzdrowiskowy charakter Szczawnica zawdzięcza nie tylko unikalnemu mikroklimatowi, ale także występowaniu dużej ilości źródeł wód mineralnych takich jak: szczawy, wody wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe. Posiadają dużą ilość soli mineralnych i mikroelementów. Są szczególnie polecane dla osób borykających się ze schorzeniami dróg oddechowych, przy nieżytach żołądka, w zaparciach i skazie moczowej, przy miażdżycy, przy osteoporozie, a także w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu. Z naszego schroniska można spacerem przejść do pijalni. Goście, którzy przyjeżdżają do nas na majówkę, weekend, dłuższe wakacje, czy święta chętnie zabierają ze sobą buteleczki wypełnione tymi zdrowotnymi wodami. Do najbardziej znanych wód mineralnych Szczawnicy zaliczyć można:

 

Woda "Stefan" - zalecana szczególnie w schorzeniach dróg oddechowych, niezalecana jednak przy nadkwasocie żołądka. Ze źródła okoliczni mieszkańcy korzystają już od 1822 roku. Jego nazwa wywodzi się od imienia Stefana Szalaya, jednego z prominentnych mieszkańców. Rodzina miała istotny wpływ na rozwój uzdrowiska. Woda „Stefan” to szczawa wodorowęglanowo - chlorkowo - sodowo - jodkowa. Zawiera 9,2 g składników stałych na litr.

 

Woda "Józefina" – nazwa zaczerpnięta od imienia Józefiny Szalayowej – żony Stefana, właścicielki zdrojów, która wraz z mężem intensywnie pracowała na dobrą renomę uzdrowiska. To najstarszy zdrój, z którego korzystano już od 1810 roku. Polecana jest w przypadku nieżytów gardła i nosa, w stanach zapalnych, przy astmie i rozedmie płuc, a także w skazie moczanowej i otyłości. Jest to szczawa wodorowęglanowo - chlorkowo – sodowa, która zawiera 4,4 g składników stałych na litr.

 

Woda "Magdalena" – jest to szczawa wodorowęglanowo - chlorkowo - sodowo – jodkowa, w której na litr wody przypada 27 składników stałych, 1838 mg wolnego dwutlenku węgla oraz 7,81 mg jodu. Nazwa zdroju wywodzi się od imienia kuracjuszki – Magdaleny Kownackiej z Ponikwy. Źródło zostało odkryte w 1939 roku przez kuracjuszy przebywających na wczasach w górach.

 

Woda "Jan” – źródło odkryte zostało w 1869 roku. Jest to szczawa wodorowęglanowo - chlorkowo –sodowa. O unikalnej zawartości świadczy 4,3 g składników stałych przypadających na litr i 1840 mg wolnego dwutlenku węgla. Z uwagi na swoje właściwości może być stosowana wspomagająco przy schorzeniach dróg oddechowych i nadkwasocie żołądka. Ponadto woda używana jest do kąpieli mineralnych i produkcji wody stołowej Szczawniczanka.

 

Woda "Szymon" – odkryta została w 1840 roku. Zaliczana jest do szczawów wodorowęglanowo - chlorkowo - sodowo – wapiennych. Jej zawartość charakteryzuje występowanie 3,2 g składników stałych na litr oraz 1632 mg wolnego dwutlenku węgla. Zalecana jest w przypadkach niedokrwistości u rekonwalescentów, a także może być używana do kąpieli.

 

Woda "Wanda" – zdrój powstał z dwóch starych źródeł: Anieli i Heleny, w 1867 roku. Jest to szczwa wodorowęglanowochlorkowo- sodowo-jodowa o bardzo charakterystycznym składzie. Na litr przypada 9,5 g stałych składników, 2055 mg wolnego dwutlenku węgla oraz 2,11 mg jodu. Woda polecana jest w przypadku podagry i przy alergii.

 

Woda "Pitoniakówka" – źródło powstało dzięki odwiertowi w 1952 roku na dnie prowizorycznego ujęcia źródła (źródło podwójne), a zrekonstruowany w 1973 roku. Mineralizacja wody jest wyższa niż w przypadku zdroju Magdalenka – 3,9 g składników stałych na litr. Zdrój wyróżnia się szczególnie wysoką zawartością wolnego dwutlenku węgla (2290 mg na litr). Woda posiada wysoką zwartość węglanów kwaśnych i chlorków. Zalecana jest w dolegliwościach układu trawiennego.

 

Woda "Helena" – szczawa wodorowęglanowo–chlorkowo– sodowo-wapienna, której źródło zlokalizowane jest w Parku Dolnym. Zdrój odkryto w 1966 roku podczas prac geologiczno-badawczych. Nazwę swoją nosi od imienia Heleny – księżnej Woronieckiej, żony hrabiego Adama Stadnickiego. Zalecana przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy.

 

Kurację pitną ze zdrojów Magdaleny i Jana przeprowadza się w pijalni "Magdalena", ze zdrojów Stefan i Józefina w starej pijalni przy placu Dietla. Wody ze źródeł Szymon, Wanda i Pitoniakówka, są źródłami ogólnodostępnymi i można je czerpać odpowiednio przy zejściu do kolejki krzesełkowej na Palenicę, w Parku Dolnym nad kaplicą i przy ul. Skotnickiej. Zachęcamy Gości, którzy wynajmują u nas pokoje podczas wakacji w górach, do korzystania z kuracji wodami leczniczymi. Str. 26

Atrakcje w Pieninach

Pieniny to nie tylko malownicze krajobrazy, które tworzą majestatyczne górskie szczyty. To przede wszystkim właśnie ten rejon Polski, w którym zdecydowanie nie ma czasu na nudę! Nie ważne, czy zdecydowaliście się na rodzinne wakacje, jesienny wyjazd integracyjny z firmą czy ferie zimowe – każda pora roku oferuje tutaj zróżnicowane atrakcje oraz wiele fantastycznych form rozrywki i spędzania czasu wolnego.

 

SPŁYW PRZEŁOMEM DUNAJCA

 

Przez większość roku niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszy się słynny Spływ Przełomem Dunajca. Stanowi on wspaniałą okazję do podziwiania cudownych terenów Pienińskiego Parku Narodowego z pokładu flisackiej tratwy. Z opcji ponad 2-godzinnej przeprawy wodnej można korzystać od kwietnia do końca października. Warto wiedzieć, że niecałe 400 metrów dzieli nasze schronisko Orlica od najbliższej flisackiej przystani – w końcowym odcinku spływu. Doskonała lokalizacja obiektu w Pieninach znacznie ułatwia powrót z ekscytującej wyprawy.

 

ATRAKCYJNE GÓRSKIE SZLAKI

 

Amatorów gór z pewnością ucieszy natomiast łatwy dostęp do wielu przystępnych górskich szlaków, z którymi przy dobrych warunkach meteorologicznych poradzą sobie także laicy. W pobliżu Schroniska do dyspozycji pasjonatów pieszych wycieczek są szlaki: żółte, niebieskie oraz jeden zielony i czerwony. Poszukując rady odnośnie doboru odpowiedniego odcinka warto zasięgnąć informacji u naszej uprzejmej obsługi. Z pewnością doradzimy Państwu najlepszy wybór - biorąc pod uwagę atrakcyjność trasy, jej stopień trudności oraz potencjalny czas jej pokonania.Miłośnicy nordic walkingu również znajdą w Pieninach drogi wprost wymarzone do tej formy aktywności.

 

WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW W PIENINACH

 

Dodatkowo, na terenie schroniska Orlica w Szczawnicy znajduje się znakomicie wyposażona wypożyczalnia rowerów. Warto wiedzieć, że wypożyczony sprzęt można również oddać do wypożyczalni znajdującej się w Schronisku PTTK Trzy Korony w Sromowcach Niżnych.  Okolica obfituje we wspaniałe górskie trasy rowerowe – to także fantastyczny sposób na zwiedzenie urokliwej miejscowości, jaką jest Szczawnica.

 

LICZNE ZABYTKI W PIENINACH

 

W Pieninach nietrudno napotkać na swej drodze zabytkowe obiekty. Górzysty teren umożliwia nie tylko zapierające dech w piersiach widoki na piękno przyrody, ale również na dzieła ludzkich rąk – jakimi są zabytkowe zamki, jak i ich liczne pozostałości. Do najbardziej znanych budowli należą: Czerwony Klasztor(znajdujący się po słowackiej stronie), Zamek w Niedzicy Zamek w Czorsztynie. Na uwagę zasługuje również spora zapora wodna na Dunajcu, którą również warto odwiedzić. W samej Szczawnicy znajduje się zabudowa Placu Dietla z XIX w.dwie kaplice rozmieszczone w Parku Górnym i Dolnymdwór Józefa Szalaya – powstały w 1839 r. i wiele innych obiektów z ciekawą wieloletnią historią.

 

ZIMOWE ATRAKCJE

 

Zima zapewnia naszym pensjonariuszom w Szczawnicy nie tylko fenomenalne krajobrazy, które na długo zapadają w pamięci, ale również znakomite warunki do uprawiania sportów zimowych. Najbliższym punktem sportowo-rekreacyjnym jest Wyciąg Narciarski i Stancja Narciarska Palenica Ustroń zlokalizowany na Palenicy oraz Szafranówka I i II. Bez trudu można również wybrać się do sąsiadujących ze Szczawnicą Jaworków (dystans ok. 9,5 km), gdzie można oddać się śnieżnemu szaleństwu na terenie Areny Narciarskiej Jaworki-Homole. Ponadto, okolice hotelu Orlica oferują wiele tras do uprawiania narciarstwa biegowego, a także poruszania się z zastosowaniem rakiet śnieżnych – które można wypożyczyć w schronisku. Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani dodamy, że jesteśmy w stanie dla naszych gości zorganizować wyjątkowe kuligi po pienińskich ścieżkach, które stanowią świetną zabawę nie tylko dla najmłodszych. 

 

DLA SPRAGNIONYCH KOMFORTU

 

Doskonałą opcją będzie oddanie się pełnemu relaksowi podczas błogich kąpieli w basenach termalnych. Najbliższe baseny rekreacyjne znajdują się w Parku Wodnym SOLAR (ok. 2 km od Schroniska Orlica w Szczawnicy). Ze względu na liczne atrakcje, jest to świetne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny. Tym, którzy oczekują czegoś bardziej widowiskowego polecamy udział w zorganizowanych wycieczkach do term nie tylko na terenie Polski, ale również na Słowacji czy Węgrzech – wiele z nich wyrusza właśnie ze Szczawnicy!  

Mamy nadzieję, że w pewnym stopniu przybliżyliśmy Wam uroki naszych wspaniałych Pienin. Prawda jest jednak taka, że żadne słowa nie są wstanie oddać w 100% piękna tego niesamowitego miejsca. Tu po prostu trzeba przyjechać i wziąć głęboki oddech stojąc na jednym ze szczytów, napawając się przy tym pięknem okoliczności przyrody. Nasze przytulne Schronisko Orlica wita gości i przejezdnych przez cały rok, przyjmując pensjonariuszy z iście góralską gościnnością - wiedz, że czekamy również na Ciebie!