Piesze wycieczki są wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, zwłaszcza w Pieninach. Wytyczone szlaki turystyczne nie są zbyt wymagające, i każdy może sobie na nich poradzić. Wyjście w góry daje okazję do podziwiania piękna krajobrazu zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. Usytuowanie Schroniska tuż przy licznych szlakach sprawia, że jest idealną bazą wypadową.
Poniżej przedstawiamy przykładowe szlaki piesze:
- Na Sokolicę szlakiem niebieskim (dojście ze Schroniska Orlica ok. 1h)
Szlak zaczyna się zaraz przy Schronisku Orlica. Należy zejść do Drogi Pienińskiej, skręcić w lewo i dojść do przeprawy na drugą stronę rzeki. Jest to najkrótszy szlak na Sokolicę, dostępny w miesiącach 15.04 do 31.10.2016 zgodnie z harmonogramem:
15.04 - 30.06 w godz. 8.00 - 19.00
01.07 - 31.08 w godz. 8.00 - 20.00
01.09 - 30.09 w godz. 8.00 - 18.00
01.10 - 31.10 w godz. 8.00 - 17.00
opłata za przewóz (2016 r.) - 3,00 zł od osoby, dzieci do lat 10 - 1,50 zł od osoby
Na szczycie znajduje się taras widokowy oraz najsłynniejszą oraz najczęściej fotografowana sosna w Polsce :)
- Na Trzy Korony szlakiem niebieskim (dojście ze Schroniska Orlica ok. 3h)
Początek szlaku biegnie identycznie, jak szlak na Sokolicę, można więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu ;) Po podziwianiu krajobrazów na Sokolicy należy kontynuować przejście szlakiem niebieskim. Można wybrać prostsze lub bardziej widokowe ale i bardziej strome ścieżki - obydwie łączą się ze sobą. Po drodze mijać będziecie także Górę Zamkową, z której już niedaleko na szczyt Trzech Koron - Okrąglicę (982 m n.p.m), na którym znajduje się taras widokowy.
W zależności od formy wrócić można tą samą drogą, a można też zejść do Schroniska Trzy Korony i po zasłużonym pysznym obiedzie wypożyczyć rower, i wrócić czerwonym szlakiem pieszo rowerowym. Jest to łagodna trasa biegnąca wzdłuż spływu Dunajcem bez większych wzniesień. Rower można zwrócić w Schronisku Orlica.
Jest też opcja powrotu dla bardzo zmęczonych - powrót tratwami z flisakami lub busem :)
- Na Wysoką niebieskim szlakiem (dojście ze Schroniska Orlica ok. 3,5h)
Szlak zaczyna się przy samym Schronisku, ale wiedzie w inną stronę niż szlak na Sokolicę. Po wyjściu ze Schroniska należy przejść przez parking, na jego końcu znajduje się wejście na szlak. Z początku stroma trasa wiedzie przez Szafranówkę i Łaźne Skały. Wysoka jest najwyższym szczytem Pienin, koniecznie więc trzeba się tam wybrać :) Wycieczkę połączyć można ze zwiedzaniem Wąwozu Homole - wystarczy zejść na zielony szlak - zejdziecie wówczas w miejscowości Jaworki, z której kursują busy do Szczawnicy.
- Do Sromowiec Niżnych - Schroniska Trzy Korony - przez Czerwony Klasztor (Słowacja) szlakiem Czerwonym (przejście ze Schroniska Orlica ok. 3h)
To propozycja idealna także dla miłośników wycieczek rowerowych. Ze względu na długość trasy (ok 12km) a także jej charakter (szlak biegnie wygodna szutrową drogą wzdłuż Dunajca, jest szeroki i pozbawiony większych wzniesień) rower świetnie się tam spisuje.
- Na Palenicę szlakiem niebieskim oraz żółtym (dojście ze Schroniska Orlica ok. 1h)
Szlak zaczyna się przy samym Schronisku, ale wiedzie w inną stronę niż szlak na Sokolicę. Po wyjściu ze Schroniska należy przejść przez parking, na jego końcu znajduje się wejście na szlak. Przy Szafranówce należy skręcić na żółty szlak by po chwili podziwiać panoramę z Palenicy.
- Do Bacówki pod Bereśnikiem szlakiem żółtym (dojście ze Schroniska Orlica ok. 2h)
Żeby dotrzeć do Bacówki należy przejść deptakiem do centrum Szczawnicy na reprezentacyjny Plac Dietla. Stąd prowadzi w górę żółty szlak, którym przez Brejarkę dotrzemy do Schroniska w nieco ponad godzinę. Spacerowy szlak na krótki, niemęczący spacer.
- Na Górę Zamkową (dojście ze Schroniska Trzy Korony szlakiem niebieskiem ok. 2,5h)
Szlak zaczyna się zaraz przy Schronisku Orlica. Należy zejść do Drogi Pienińskiej, skręcić w lewo i dojść do przeprawy na drugą stronę rzeki. Na Górze Zamkowej zbudowano niedostępny zamek, w którym w okresie najazdu Tatarów dwukrotnie szukała schronienia święta Kinga, uciekając z zagrożonego Starego Sącza. Rola zamku skończyła się po zdobyciu i zburzeniu go w 1433 roku przez husytów. Do dzisiejszych czasów pozostały z zamku nikłe resztki. Prowadzone są tam obecnie prace archeologiczne.
- Do schroniska pod Przechybą szlakiem zielonym (dojście ze Schroniska Orlica ok. 4h)
Żeby dotrzeć do początku zielonego szlaku należy przejść deptakiem do centrum Szczawnicy na reprezentacyjny Plac Dietla. Stąd prowadzi w górę zielony szlak do malowniczego schroniska pod Przehybą, leżącego już w Beskidzie Sądeckim.