Sromowce Niżne

Przełom Dunajca w Pieninach to bez wątpienia okolica, którą warto odwiedzić. Nie bez powodu jest uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc tego typu w Europie. Aby pozwolić turystom na jak najlepsze odkrywanie tego miejsca, przez 7 miesięcy w roku na Dunajcu organizowane są spływy regionalnymi tratwami flisackimi.

 

Samo powstanie Przełomu Dunajca nie jest do końca wyjaśnione. Istnieją nawet ludowe legendy, według których ujście rzeki wyrąbał mieczem sam Bolesław Chrobry. Inna wersja mówi o rycerzu Ferkowiczu, który ścigając króla węży wyznaczył krętą trasę, która zamieniła się właśnie w Przełom Dunajca.

 

Spływ Dunajcem - trasa

 

Spływy Dunajcem rozpoczynają się w Sromowcach Wyżnych – Kątach, a do wyboru mamy jedną z dwóch stacji docelowych:

  • Szczawnicę – trasa obejmuje około 18 km, spływ trwa około 2 godzin 15 minut,
  • Krościenko – długość trasy to około 23 km, spływ trwa około 2 godzin 45 minut.

 

Na trasie spływu możemy zobaczyć m.in. Marcelową Górę, która jest objęta ścisłym rezerwatem przyrody, a na lądzie nie prowadzi do niej żadna trasa turystyczna. Miniemy Góry Aksamitki, gdzie według podań przebywał Janosik, zabytkowy Czerwony Klasztor, a Trzy Korony będziemy mogli podziwiać w pełnej okazałości. Przez chwilę będziemy się też całkowicie znajdować na terenie Słowacji.

 

Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Spływy odbywają się każdego dnia z wyjątkiem Wielkanocy (tj. pierwszego dnia świąt) i Bożego Ciała.

 

Spływ Dunajcem - bilety

 

Dokładna cena biletów zależna jest od wybranej trasy oraz typu biletu. W przypadku turystów indywidualnych, bilety na spływ Dunajcem dzielone są na wejściówki normalne oraz ulgowe, które obejmują dzieci do 10. roku życia. W przypadku grup zorganizowanych mamy do wyboru bilety grupowe dla wszystkich typów szkół, z wyłączeniem uczniów liceów powyżej 18. roku życia.

 

Jeśli chcemy spłynąć Dunajcem, nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja biletów. Wejściówki możemy nabyć w kasie (aby uniknąć kolejek, zaleca się kupić bilety do godz. 10:00 lub po godz. 14:00) lub w formie przedpłaty na konto Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Więcej informacji odnośnie cen biletów i warunków zakupu znajdziecie tutaj: http://www.flisacy.com.pl/page,16

 

WAŻNE: Aby spływ się odbył, konieczne jest zebranie co najmniej 11 osób. Jeśli osób jest mniej, możemy wypłynąć tratwą, ale pod warunkiem dopłaty do minimalnej ilości pasażerów.