Uzdrowiskowy charakter Szczawnica zawdzięcza nie tylko unikalnemu mikroklimatowi, ale także występowaniu dużej ilości źródeł wód mineralnych takich jak: szczawy, wody wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe. Posiadają dużą ilość soli mineralnych i mikroelementów. Są szczególnie polecane dla osób borykających się ze schorzeniami dróg oddechowych, przy nieżytach żołądka, w zaparciach i skazie moczowej, przy miażdżycy, przy osteoporozie, a także w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu. Z naszego schroniska można spacerem przejść do pijalni. Goście, którzy przyjeżdżają do nas na majówkę, weekend, dłuższe wakacje, czy święta chętnie zabierają ze sobą buteleczki wypełnione tymi zdrowotnymi wodami. Do najbardziej znanych wód mineralnych Szczawnicy zaliczyć można:

 

Woda "Stefan" - zalecana szczególnie w schorzeniach dróg oddechowych, niezalecana jednak przy nadkwasocie żołądka. Ze źródła okoliczni mieszkańcy korzystają już od 1822 roku. Jego nazwa wywodzi się od imienia Stefana Szalaya, jednego z prominentnych mieszkańców. Rodzina miała istotny wpływ na rozwój uzdrowiska. Woda „Stefan” to szczawa wodorowęglanowo - chlorkowo - sodowo - jodkowa. Zawiera 9,2 g składników stałych na litr.

 

Woda "Józefina" – nazwa zaczerpnięta od imienia Józefiny Szalayowej – żony Stefana, właścicielki zdrojów, która wraz z mężem intensywnie pracowała na dobrą renomę uzdrowiska. To najstarszy zdrój, z którego korzystano już od 1810 roku. Polecana jest w przypadku nieżytów gardła i nosa, w stanach zapalnych, przy astmie i rozedmie płuc, a także w skazie moczanowej i otyłości. Jest to szczawa wodorowęglanowo - chlorkowo – sodowa, która zawiera 4,4 g składników stałych na litr.

 

Woda "Magdalena" – jest to szczawa wodorowęglanowo - chlorkowo - sodowo – jodkowa, w której na litr wody przypada 27 składników stałych, 1838 mg wolnego dwutlenku węgla oraz 7,81 mg jodu. Nazwa zdroju wywodzi się od imienia kuracjuszki – Magdaleny Kownackiej z Ponikwy. Źródło zostało odkryte w 1939 roku przez kuracjuszy przebywających na wczasach w górach.

 

Woda "Jan” – źródło odkryte zostało w 1869 roku. Jest to szczawa wodorowęglanowo - chlorkowo –sodowa. O unikalnej zawartości świadczy 4,3 g składników stałych przypadających na litr i 1840 mg wolnego dwutlenku węgla. Z uwagi na swoje właściwości może być stosowana wspomagająco przy schorzeniach dróg oddechowych i nadkwasocie żołądka. Ponadto woda używana jest do kąpieli mineralnych i produkcji wody stołowej Szczawniczanka.

 

Woda "Szymon" – odkryta została w 1840 roku. Zaliczana jest do szczawów wodorowęglanowo - chlorkowo - sodowo – wapiennych. Jej zawartość charakteryzuje występowanie 3,2 g składników stałych na litr oraz 1632 mg wolnego dwutlenku węgla. Zalecana jest w przypadkach niedokrwistości u rekonwalescentów, a także może być używana do kąpieli.

 

Woda "Wanda" – zdrój powstał z dwóch starych źródeł: Anieli i Heleny, w 1867 roku. Jest to szczwa wodorowęglanowochlorkowo- sodowo-jodowa o bardzo charakterystycznym składzie. Na litr przypada 9,5 g stałych składników, 2055 mg wolnego dwutlenku węgla oraz 2,11 mg jodu. Woda polecana jest w przypadku podagry i przy alergii.

 

Woda "Pitoniakówka" – źródło powstało dzięki odwiertowi w 1952 roku na dnie prowizorycznego ujęcia źródła (źródło podwójne), a zrekonstruowany w 1973 roku. Mineralizacja wody jest wyższa niż w przypadku zdroju Magdalenka – 3,9 g składników stałych na litr. Zdrój wyróżnia się szczególnie wysoką zawartością wolnego dwutlenku węgla (2290 mg na litr). Woda posiada wysoką zwartość węglanów kwaśnych i chlorków. Zalecana jest w dolegliwościach układu trawiennego.

 

Woda "Helena" – szczawa wodorowęglanowo–chlorkowo– sodowo-wapienna, której źródło zlokalizowane jest w Parku Dolnym. Zdrój odkryto w 1966 roku podczas prac geologiczno-badawczych. Nazwę swoją nosi od imienia Heleny – księżnej Woronieckiej, żony hrabiego Adama Stadnickiego. Zalecana przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy.

 

Kurację pitną ze zdrojów Magdaleny i Jana przeprowadza się w pijalni "Magdalena", ze zdrojów Stefan i Józefina w starej pijalni przy placu Dietla. Wody ze źródeł Szymon, Wanda i Pitoniakówka, są źródłami ogólnodostępnymi i można je czerpać odpowiednio przy zejściu do kolejki krzesełkowej na Palenicę, w Parku Dolnym nad kaplicą i przy ul. Skotnickiej. Zachęcamy Gości, którzy wynajmują u nas pokoje podczas wakacji w górach, do korzystania z kuracji wodami leczniczymi. Str. 26