Co warto zobaczyć w Jaworkach?
Mała malownicza miejscowość nieopodal Szczawnicy, otoczona lasami Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego, pełna zabytków należących zarówno do świata kultury, jak i natury. Jaworki są wyjątkowe z jeszcze jednego względu: leżą na historycznym obszarze Rusi Szlacheckiej, zasiedlanej niegdyś przez Łemków. Liczne pozostałości po dawnych osadnikach także dziś zachęcają do zagłębiania się w przeszłość tego miejsca. Przy tym wszystkim pozostają wsią otwartą na turystów, witających przyjezdnych z otwartymi ramionami. Przekonajmy się, co warto zobaczyć w Jaworkach.
Przyroda w Jaworkach – unikat na skalę kraju
Przed przybyciem do Jaworek należy nastawić się na sporą dozę aktywności na świeżym powietrzu. Na odwiedziny czeka tu całe mnóstwo unikatowych zabytków przyrody. Miłośnicy natury będą zachwyceni możliwością spacerowania po aż czterech rezerwatach, które leżą w pobliżu. Turyści mogą wejść na teren:
- rezerwatu przyrody Biała Woda,
- rezerwatu przyrody Wąwóz Homole,
- rezerwatu przyrody Zaskalskie-Bodnarówka,
- rezerwatu przyrody Wysokie Skałki.
To dość sporo jak na jeden pobyt, warto więc dobrze zaplanować urlop – tak, aby zobaczyć to, co w Jaworkach najpiękniejsze. Przede wszystkim polecamy pierwsze kroki skierować w stronę Białej Wody. Rezerwat położony jest w dolinie potoku Biała Woda, malowniczej wstęgi wody poprzecinanej łąkami i polami uprawnymi. Największą atrakcję tego miejsca stanowią jednak unikatowe formy przestrzenne. Tuż po przekroczeniu wejścia do rezerwatu turystów wita skała Czubata, dalej zaś majaczy Bazaltowa Skałka uformowana z pozostałości wulkanicznych. Nie będziemy zdradzać więcej - to miejsce po prostu trzeba zobaczyć!
Wąwóz Homole to kolejny malowniczy przystanek, na poznanie którego warto poświęcić więcej niż kilka chwil. Nie bez przyczyny jest jednym z najchętniej odwiedzanych rezerwatów w Szczawnicy. Niegdyś teren ten należał do zupełnie bezleśnych. Przeznaczony na wypas, niemal zupełnie stracił swój charakter. Na szczęście miłośnicy natury zadbali o to, aby w miejscu tym powstał rezerwat, który dziś zachwyca bogactwem fauny i flory. Ciekawostką jest to, że w Wąwozie Homole rośnie aż dziewięć roślin pozostających pod ochroną.
Zabytki Jaworek: dawne zamki i świątynie
Jednak rezerwaty przyrody pełne unikatowych form roślinnych i skalnych to nie jedyna atrakcja tego miejsca. Jak już wspomnieliśmy, osada leży na terenie obszaru nazwanego przez historyków Rusią Szlachecką, obejmującą cztery wsie leżące w dolinie potoku Grajcarek. Prócz Jaworek zaliczono do niego takie miejscowości, jak Biała Woda, Czarna Woda i Szlachtowa. W związku z tym, że teren był niegdyś zasiedlany przez Łemków, wciąż znajduje się tam wiele ciekawych zabytków architektonicznych.
Wspomnieć wystarczy tu choćby Cerkiew św. Jana Chryzostoma, która obecnie pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego w parafii Szlachtowa. Budowla klasycystyczna z elementami barokowymi przyciąga tych, którzy lubią przyjrzeć się dawnemu budownictwu, a jednocześnie zainteresowanych przeszłością ziem należących niegdyś do Łemków.
Mówiąc o Jaworkach nie sposób pominąć tak kultowego miejsca, jakim jest Klub Muzyczny "Muzyczna Owczarnia". Rzeczywiście lata temu w budynku tym mieściła się owczarnia. Z czasem przekształcono ją w przestrzeń dla muzyki granej w rytm country, bluesa i jazzu. Do klubu ściągają zarówno artyści, jak i melomani nie tylko z regionu, ale także pozostałych zakątków kraju.
Urlop z aktywnością w tle? Tylko w Jaworkach
Miejscowość ta nie byłaby jednak tak chętnie odwiedzana przez turystów, gdyby nie możliwość spędzenia czasu aktywnie i z wiatrem we włosach! Na terenie wsi dostępna jest Arena Narciarska Jaworki-Homole. Co roku panują na niej znakomite warunki do szusowania. Odnajdą się tam zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy zjeżdżania na nartach. Rodziny z dziećmi będą zachwycone dodatkową możliwością udziału w kuligu konnym lub przejażdżce psim zaprzęgiem. Przestronne stoki przemawiają do wyobraźni - warto odwiedzić to miejsce, nawet jeśli narty okażą się zbędne.