Jezioro Czorsztyńskie - rejsy

Autor posta: Schronisko Trzy Korony , Dodano: 04 marca 2021

Nie sposób oprzeć się urokowi Jeziora Czorsztyńskiego. Ten zaporowy zbiornik wodny na Dunajcu cieszy się ogromną popularnością turystów spragnionych rekreacji na świeżym powietrzu. To jedna z głównych atrakcji Pienin i nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że pod względem uroku z powodzeniem konkuruje z samym Dunajem.

Wystarczy jeden dzień, aby dokładnie poznać Jezioro Czorsztyńskie zarówno z brzegu, jak i z wody. Pomysłów na to, aby spędzić przy zbiorniku przyjemny czas, istnieje mnóstwo. Zainteresowani? Zatem do listy atrakcji w Pieninach koniecznie wpiszcie rejsy po Jeziorze Czorsztyńskim!

Historia zbiornika przy Dunajcu

Pomimo nazwy Jezioro Czorsztyńskie tak naprawdę nie jest naturalnym zbiornikiem. Istnienie akwenu to wynik działania zapory wodnej w Niedzicy, która powstała w latach 1970–1997 i położona jest w jednej z części Pienińskiego Parku Narodowego. Ochrona przeciwpowodziowa czy produkcja energii elektrycznej to nie jedyne funkcje, jakie spełnia budowla. Spiętrzenie wód Dunajca pozwoliło na stworzenie naturalnych enklaw dla zwierząt (jak m.in. wyspy dla ptaków), chętnie odwiedzanych przez przyrodników, a jednocześnie urozmaicających lokalny krajobraz.

Z czasem zbiornik wodny przekształcił się w miejsce przyjazne nie tylko naturze, ale także turystom. Niedługo po otwarciu zapory miejscowi zarządcy odkryli ogromny potencjał, jaki tkwi znajdującym się nieopodal zbiorniku wodnym. Właśnie dzięki temu Jezioro Czorsztyńskie stanowi dziś znakomitą przestrzeń do rekreacji. Otwarto przystanie oferujące rejsy po akwenie, kawiarnie oraz plaże i kąpieliska. Nie brakuje tu również amatorów nurkowania oraz wędkowania. Sam zbiornik jest jednak na tyle urokliwy, że wystarczy stanąć na jego brzegu, aby wpaść w zachwyt!

Rejsy po Jeziorze Czorsztyńskim - atrakcja Pienin

Odwiedzających okolice jeziora zachęcamy do skorzystania z oferty miejscowych przewoźników. Rejsy widokowe cieszą się popularnością nie bez przyczyny. To właśnie przeprawa wodna pokazuje zbiornik w pełnej okazałości - także te jego miejsca, które trudno dostrzec z brzegu. Dlatego warto poświęcić na zwiedzanie cały dzień i udać się na spacer po wodzie jednym ze statków pasażerskich, które czekają na turystów przy niewielkich przystaniach lub gondolą, powoli i dumnie przecinającą wody akwenu.

Z wody można oddać się podziwianiu zamku Dunajec w Niedzicy, który dumnie spogląda w dal ze stromej skały zawieszonej tuż nad taflą wody. Nie przeoczymy także ruin zamku Czorsztyńskiego, a także Zielonych Żabek (charakterystycznych formacji skalnych) czy samego Pienińskiego Parku Narodowego.

Rejs po akwenie trwa zwykle około 50 minut. Dobrze wyposażone statki mogą pomieścić nawet 130 pasażerów. Na pokładach dostępne są kawiarnie oraz pokłady słoneczno-widokowe, dzięki którym każdy będzie mógł spędzić czas w ulubiony przez siebie sposób. Niejedna ukryta zatoczka czy samodzielnie uformowana plaża zachwyci na tyle, aby zapragnąć jeszcze bliżej poznać uroku Pienin - jeśli nie tym, to następnym razem!

Odpoczynek na plaży w Niedzicy

Pełen wrażeń rejs warto zwieńczyć odpoczynkiem na plaży w Niedzicy, z której można cieszyć się przepięknym widokiem na Jezioro Czorsztyńskie. Miejsce to powstało specjalne z myślą o turystach. Czeka tam złocisty piasek, dający cień parasol oraz strzeżone kąpielisko. To idealna przestrzeń do tego, aby odpocząć, skorzystać ze słońca oraz wody, a jednocześnie nacieszyć oczy widokiem zbiornika, który otacza formacje skalne i dawne fortyfikacje Pienin.

Przystań przy akwenie to nie tylko miejsce parkingowe dla statków, ale także przestrzeń idealna do rekreacji. Rodzice mogą odpocząć przy małej gastronomii, bujając się na hamaku cieniu drzew. Dzieci oddadzą się z kolei szaleństwu na placu zabaw stworzonym specjalnie z myślą o najmłodszych.

Rejs po Jeziorze Czorsztyński warto zaplanować już dziś - zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą przewoźników. Spacer po wodzie to jedna z najciekawszych atrakcji tego regionu, obok której nie sposób przejść obojętnie. Dlatego już teraz życzymy przyjemnego rejsu!