![](/files/news/big/1735552055167726c374b264524143372.jpg)
Kulig w Pieninach - zimowa atrakcja, z której warto skorzystać
Zimą w Pieninach można zobaczyć w różnych miejscach zaprzęgi konne, które tylko czekają na turystów. Sanie i wozy ciągnięte przez konie są gotowe na to, aby zabrać turystów w niezapomnianą podróż. Jak wygląda kulig w Pieninach? Dlaczego każdy turysta powinien przynajmniej raz w życiu skorzystać z tej zimowej atrakcji Pienin? Wyjaśniamy.
Zimowe atrakcje Pienin - czym jest kulig?
Kulig to popularna w Polsce atrakcja zimowa, która jest organizowana w otoczeniu pasm górskich, np. w Pieninach, Sudetach czy Bieszczadach. Polega na przejażdżce zaprzęgiem konnym przez zaśnieżone tereny. Tradycja kuligu wywodzi się z czasów, kiedy w społecznościach wiejskich wykorzystywano konie do transportu. W zimowych warunkach, kiedy drogi były pokryte śniegiem lub oblodzone, to właśnie sanie były najprostszym środkiem transportu ludzi czy też towarów. Rozrywka w postaci kuligu była początkowo popularna w okresie karnawału, jednak wyłącznie wśród zamożnych mieszkańców miast. Z biegiem lat ten staropolski, szlachecki zwyczaj stał się mniej uroczysty, ale za to dostępny dla wszystkich.
W szczególności dużą popularnością cieszy się kulig w Pieninach. To pasmo górskie, które zimą nie jest tak niebezpieczne jak np. Tatry. Zimą w Pieninach wiele szlaków jest nadal łatwo dostępnych, dzięki czemu nawet będąc tutaj z małymi dziećmi nacieszymy oczy malowniczymi krajobrazami.
Kuligi w Pieninach są organizowane wzdłuż rzeki Dunajec, a także w lasach blisko popularnych miejscowości turystycznych, takich jak Szczawnica czy Krościenko nad Dunajcem. Współcześnie kulig często łączy się z góralską muzyką i śpiewami lub opowieściami o lokalnych tradycjach i historii. W przerwach uczestnicy mogą delektować się gorącą czekoladą, grzanym winem czy też zimową herbatą, a na mecie organizowane jest ognisko. To nie tylko forma zabawy, lecz również unikalna okazja, aby obcować z historią i kulturą danego regionu.
Kulig w Pieninach - czy to droga zabawa?
Ceny kuligów w Pieninach są zróżnicowane i zależą między innymi od tego, czy rezerwacji dokonuje osoba indywidualna czy może duża, zorganizowana grupa. Koszty będą zależne również od przebiegu kuligu i czasu jego trwania, a także innych dodatkowych zimowych atrakcji Pienin, z których chcemy skorzystać. Sama przejażdżka góralskimi saniami, trwająca około 40-60 minut, to wydatek rzędu około 40-80 złotych, przy czym małe dzieci, np. do 3-4 lat są często przewożone gratis.
Jeśli chcemy urozmaicić kulig w Pieninach, np. poprzez ognisko na mecie, koncert kapeli góralskiej lub degustacje lokalnych wyrobów, wtedy koszt atrakcji będzie wyższy i może wynieść od 100 do nawet 200 złotych od osoby. W cenie tej zawarty jest już transport uczestników do miejsca, w którym rozpoczyna się kulig oraz ich odwiezienie z powrotem po zakończonej atrakcji. Nierzadko w koszty wliczone jest także ubezpieczenie NNW.
Kulig w Pieninach dla gości schroniska PTTK Orlica - jak wygląda w praktyce?
Goście schroniska PTTK Orlica mogą zimą skorzystać z wyjątkowej atrakcji, jaką jest tradycyjny kulig w Pieninach. Przejażdżka dużymi, góralskimi saniami, zaprzężonymi w konie, dostarczy niezapomnianych wrażeń wrażeń małym i dużym turystom. Trasa kuligu organizowanego przez schronisko PTTK Orlica przebiega przez Popradzki Park Krajobrazowy.
Dostępne są dwa warianty:
- 1-godzinna popołudniowa przejażdżka góralskimi saniami;
- wieczorny kulig z pochodniami i ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.
Ceny zaczynają się już od 30 złotych od osoby dorosłej, dzieci do 5 lat przewozimy gratis. W kosztach tej zimowej atrakcji Pienin zostały uwzględnione również:
- poczęstunek - w zależności od wybranego wariantu: kiełbaska + dodatki, herbata góralska lub wino grzane;
- transport uczestników do/z miejsca skąd rozpoczyna się/kończy kulig.
Polecamy tę formę rozrywki wszystkim, którzy odwiedzają schronisko PTTK Orlica w sezonie zimowym.
Kuligi, Pieniny - w schronisku PTTK Trzy Korony także skorzystamy z tej atrakcji
Z kuligu w Pieninach mogą skorzystać także turyści, którzy odwiedzają nasz drugi obiekt czyli schronisko PTTK Trzy Korony położone u stóp najsłynniejszego pienińskiego szczytu, Trzy Korony. W schronisku PTTK Trzy Korony gościom proponujemy przejażdżkę saniami z zaprzęgiem konnym poprzez niezwykle urokliwe miasteczko Sromowce Niżne oraz wzdłuż Dunajca. W czasie kuligu lub po jego zakończeniu także istnieje możliwość zorganizowania ogniska z pieczeniem kiełbasek. Możliwe jest również zarezerwowanie nocnej przejażdżki z pochodniami.
Zapraszamy do odwiedzenia naszych schronisk górskich, by się przekonać co do tego, jak magiczna jest zima w Pieninach!
Źródła:
- https://tatry.pl/aktualnosci/2616.html [Dostęp online: 27.12.2024 r.]
- https://visitmalopolska.pl/-/kuligi-w-malopolsce [Dostęp online: 27.12.2024 r.]
- https://web.archive.org/web/20190324093229/https://swiatrolnika.info/30-polska-wies/2736-kulig-jedzie-zje-wypije-i-pojedzie [Dostęp online: 27.12.2024 r.]
Zdjęcie główne: Christopher Luther on Unsplash