Palenica, Pieniny - co to za szczyt?
Szczyt Palenica zalicza się do grona najbardziej rozpoznawalnych gór w Pieninach. Czy wiesz, dlaczego? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie atrakcje czekają na turystów, którzy wybiorą się w to miejsce pieszo bądź też zdecydują się na wjazd na Palenicę kolejką. Przedstawiamy także pomysły na wycieczki w okolicach Palenicy, uwzględniając inne popularne szczyty w Pieninach. Zapraszamy do lektury!
Pieniny - Palenicę warto odwiedzić o każdej porze roku
Szczyt Palenica w Małych Pieninach wznosi się na wysokość 722 metrów n.p.m. Góra jest znana głównie wśród miłośników zimowego szaleństwa, a to ze względu na trasy narciarskie wytyczone na jej stokach. W rzeczywistości warto ją jednak odwiedzać o każdej porze roku. Szczyt oferuje przepiękne widoki na Pieniny, Beskid Sądecki i dolinę Dunajca. Wiosną oraz latem zachwyca soczystą zielenią i łagodnymi warunkami pogodowymi, tymczasem jesienią Palenica i okolica zaczynają się mienić złotymi, czerwonymi i brązowymi barwami.
Co jeszcze oferuje Palenica? Szczyt został dość dobrze zagospodarowany - na górze można odpocząć na ławkach (a nawet i leżaczkach), skorzystać z toalety czy też napić się kawy lub zjeść obiad w restauracji. Znajduje się tam także unikalna turystyczna atrakcja Pienin w postaci zjeżdżalni grawitacyjnej. Ze sprzętu można korzystać w sezonie od 23 kwietnia do końca listopada, prędkość zjazdów wózkami wynosi powyżej 20 km/h. Z innych atrakcji Palenicy warto wymienić także: dobrze wyposażony, ogrodzony plac zabaw dla dzieci i ścieżkę edukacyjną z gigantycznymi rzeźbami - mieszkańcami Pienin.
Palenica, szczyt - jak się tam dostać?
Palenica to szczyt w Pieninach, na który można wjechać kolejką. Wjazd na Palenicę może znacznie skrócić czas wycieczki, gdy spieszymy się na zwiedzanie innych atrakcji lub zależy nam na spędzeniu większej ilości czasu na grzbiecie Małych Pienin, który rozciąga się dalej ku wschodowi. Kolejka przydaje się także wtedy, kiedy wśród uczestników wycieczki są małe dzieci, osoby z problemami zdrowotnymi lub seniorzy.
Jeśli chodzi o możliwości dotarcia pieszo na szczyt Palenica, do wyboru jest wiele różnych opcji:
- Jaworki - wąwóz Homole - Durbaszka - Szafranówka - Palenica (11,3 km, około 4 h);
- Jaworki - wąwóz Homole - Wysoka - Durbaszka - Szafranówka - Palenica (12 km, około 4 h);
- Jaworki - wąwóz Homole - Wysoka - Durbaszka - Wysoki Wierch - Szafranówka - Palenica (13 km, około 4,5 h);
- Krościenko nad Dunajcem - Sokolica - schronisko PTTK Orlica - Szafranówka - Palenica (7,6 km, około 3 h);
- Leśnica - Szafranówka - Palenica (3,6 km, 1:30 h);
- schronisko PTTK Orlica - Szafranówka - Palenica (2,4 km, około 1 h);
- Szczawnica - Palenica (1,6 km, około 1 h);
- Szlachtowa - Pod Huściawą - Szafranówka - Palenica (6,2 km, około 2 h);
- Szlachtowa - Wysoki Wierch - Palenica (9,7 km, około 3 h).
Niektóre z wymienionych tras można skrócić poprzez skorzystanie z wjazdu na Palenicę kolejką lub przeprawę łodzią przez Dunajec, inne, dłuższe zainteresują przede wszystkim osoby o lepszej kondycji, którym zależy na zdobyciu za jednym zamachem kilku słynnych szczytów w Pieninach. Aby móc ocenić, czy dany szlak odpowiada naszym możliwościom (czasowym czy też kondycyjnym), należy przed wyborem danego wariantu dokładnie sprawdzić mapę turystyczną oraz profil wysokości i sumę podejść.
Jakie inne szczyty w Pieninach warto zdobyć, poza Palenicą?
Palenica to tylko jeden z wielu szczytów w Pieninach, które warto odwiedzić. Na uwagę zasługują także:
- Sokolica - szczyt o wysokości 747 metrów n.p.m. jest znany przede wszystkim z charakterystycznej, reliktowej sosny rosnącej na jego zboczu. Oferuje także przepiękne widoki na przełom Dunajca, Tatry Bielskie, Tatry Wysokie, a także Pieniny Środkowe i Pieniny Małe. Podejście na Sokolicę jest miejscami strome, a jeśli ruszamy ze schroniska PTTK Orlica, dodatkową atrakcją jest przeprawa łodzią przez Dunajec;
- Trzy Korony - najbardziej znany szczyt w Pieninach wznosi się na wysokość 982 metrów n.p.m. Na górze znajduje się platforma widokowa, a szlak, np. prowadzący ze schroniska PTTK Trzy Korony, jest dostępny nawet dla mniej doświadczonych wędrowców;
- Wysoka - najwyższa góra Pienin znajduje się w Małych Pieninach i wznosi na wysokość 1050 metrów n.p.m. Trasa jest dość wymagająca, ale widoki, jakie rozpościerają się z góry w pełni wynagradzają wysiłek. Zdobywanie tego szczytu w Pieninach można połączyć z wizytą w wąwozie Homole lub na Durbaszce;
- Durbaszka - szczyt górski w Małych Pieninach, wznoszący się na wysokość 934 metrów n.p.m. jest odwiedzany przez turystów zwykle przy okazji wędrówki z Wysokiej do Palenicy. Roztaczają się z niego piękne widoki na Pasmo Radziejowej i Pieniny Właściwe, tymczasem zimą turyści goszczący w pobliskim schronisku mogą skorzystać z atrakcyjnych tras narciarskich;
- Wysoki Wierch - przepiękny widokowy szczyt w Małych Pieninach wznosi się na wysokość 900 metrów n.p.m. Na górze czekają na nas panoramiczne widoki, między innymi na: Masyw Trzech Koron, Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy czy też Beskid Sądecki. Wyprawę na Wysoki Wierch można rozpocząć w Szlachtowej lub Wielkim Lipniku. Można też zahaczyć o górę podczas pokonywania grzbietu Małych Pienin.
Zdjęcie główne: MartaKawalec, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons