Turbacz, czyli najwyższy szczyt Gorców. Jak tam wejść?

Autor posta: Schronisko Trzy Korony , Dodano: 03 grudnia 2021

Turbacz, czyli najwyższy szczyt Gorców. Jak tam wejść?

Gorce to góry znane z łatwych szlaków turystycznych, na których dobrze się czują zarówno początkujący, jak i zaawansowani. To także doskonałe miejsce na zimowy wyjazd dla osób, które uprawiają narciarstwo biegowe oraz narciarstwo zjazdowe. Najwyższym szczytem tego pasma jest Turbacz – szczyt sięga do wysokości 1310 metrów n.p.m., co klasyfikuje go do Korony Gór Polski. Jak na niego wejść? Podpowiadamy.

Turbacz – szczyt Gorców należący do Korony Gór Polski

Najwyższy szczyt Gorców, czyli Turbacz, jest zbudowany z fliszu karpackiego i wznosi się na wysokość 1310 metrów n.p.m. Turbacz zaklasyfikował się do Korony Gór Polski tuż za Śnieżnikiem (1423 metrów n.p.m.) i Tarnicą (1346 metrów n.p.m.). Co ciekawe, jego wierzchołek znajduje się formalnie poza Gorczańskim Parkiem Narodowym. Górę chętnie odwiedzają o każdej porze roku miłośnicy pieszych wędrówek szlakami turystycznymi. Natomiast zimą to doskonała baza wypadowa dla narciarzy zjazdowych i biegowych.

Turbacz — ulubiona góra narciarzy biegowych

Turbacz to świetna baza wypadowa dla fanów zimowego szaleństwa. Doskonale odnajdą się tutaj w szczególności wielbiciele narciarstwa zjazdowego i biegowego. Jednym z najbardziej znanych szlaków biegowych w Gorcach jest trasa z leśniczówki w Obidowej na Turbacz. Ścieżka liczy 11 kilometrów, można się po niej poruszać nie tylko na biegówkach, ale także pieszo, na skiturach oraz z sankami. W sprzęt można się wyposażyć w jednej z licznych wypożyczalni znajdujących się we wsi Obidowa.

Turbacz — jak tam wejść?

Wierzchołek Turbacza, a także rozejście szlaków pod Turbaczem oferuje wiele pięknych widoków. Po drodze mijamy rozległą polanę Wolnica, na szlaku można także znaleźć taras, z którego roztacza się bardzo efektowna panorama Pienin i Tatr. Jak wejść na najwyższy szczyt Gorców? Do wyboru jest kilka szlaków, prowadzących z okolicznych miejscowości. Łopuszna, Koninki, Ostrowsko, Obidowa, a nawet Ochotnica Górna – to miejsca, w których można zacząć wędrówkę.

Szlak na Turbacz z Łopusznej liczy niecałe 10 km, jego przejście powinno zająć około 4 godzin. Z ciekawych atrakcji, po drodze mija się szczyt Bukowina Waksmundzka, jest on położony na rozwidleniu grzbietów przebiegających w stronę Nowego Targu-Kowańca i Łopusznej i ma 1103 metrów n.p.m. Nielada atrakcją są także: Pucołowski Stawek, jedno z najwyżej położonych w Beskidach jezior oraz Polana Zielenica, z ktorej pięknie widać Pieniny, Tatry i Jezioro Czorsztyńskie.

Szlak na Turbacz z Koninek jest nieco krótszy od trasy, która prowadzi z Łopusznej. Przejście prawie 8-kilometrową ścieżką powinno zająć około 3 godzin. Minusem tego wariantu dojścia na Turbacz jest wysokie podejście – łącznie trzeba zrobić 735 metrów do góry. Natomiast plusem jest wiele atrakcji po drodze – na szlaku znajduje się między innymi Czoło Turbacza (1258 metrów n.p.m.). Jest to piąty pod względem wysokości szczyt w Gorcach leżący w masywie Turbacza.

Inne, równie często uczęszczane trasy na Turbacz to szlaki:

  • czarny z Ostrowska – ścieżka liczy prawie 10 km, jej przejście może potrwać około 3,5 godziny, w połowie drogi krzyżuje się ona z niebieskim szlakiem z Łopusznej;
  • zielony i czerwony z Obidowej – szlak na Turbacz prowadzi przez polanę na Starych Wierchach, ma prawie 8 km, a jego przejście zajmuje około 3 godzin.

Osoby o bardzo dobrej kondycji fizycznej mogą się wybrać na Turbacz także z Ochotnicy Górnej. Czas przejścia trasy liczącej 15 kilometrów wynosi około 5,5 godziny, a zimą może ulec wydłużeniu do nawet 7 godzin.

Turbacz — inne atrakcje w okolicy

W Gorcach nie brakuje rozmaitych atrakcji. Funkcjonuje tutaj wiele stoków i wyciągów narciarskich oraz działają klimatyczne schroniska górskie. Co warto zobaczyć w Gorcach poza Turbaczem? Polecamy udać się z Obidowej na Stare Wierchy. Dojście na urokliwą polanę i szczyt z pięknymi widokami nie powinno zająć więcej niż 1 godzina, zielony szlak, który tam prowadzi ma około 1,5 kilometra długości. Znajduje się ona na wysokości 973 metrów n.p.m.

Inna opcja wycieczki w Gorce to dojście z Ochotnicy Górnej na Gorc. Najdalej wysunięty na wschód szczyt Gorczańskiego Parku Narodowego wznosi się na wysokość 1228 metrów n.p.m., znajduje się na nim imponująca wieża widokowa. Z samej góry rozpościerają się cudowne widoki na Tatry, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki i Pieniny. Szlak na Gorc z Ochotnicy Górnej liczy niewiele ponad 10 kilometrów, jego przejście nie powinno zająć więcej niż 4 godziny.

Zdecydowanie warto odwiedzić Gorce, zimą oraz latem. Jedną z największych atrakcji tego rejonu jest góra Turbacz, nie brakuje tu także innych ciekawych miejsc, atrakcyjnych zarówno dla turystów pieszych, jak i miłośników narciarstwa zjazdowego oraz biegowego. Planując wyjazd w góry zimą, warto zarezerwować z wyprzedzeniem nocleg, a także dobrze zorientować się w mapie. Ze względu na to, że dni zimą są o wiele krótsze niż latem i szybko robi się ciemno, wskazane jest, aby wyruszyć na szlak z samego rana.