Velo Dunajec – atrakcje na szlaku rowerowym
Velo Dunajec – atrakcje na szlaku rowerowym
Velo Dunajec to jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Pieninach. Szlak biegnący od Zakopanego do Wietrzychowic liczy 237 kilometrów. Na rowerzystów czeka wiele ciekawych atrakcji – góry, jeziora, zamki, baseny termalne, skanseny oraz zabytki sakralne. Gdzie warto się zatrzymać na dłużej podczas wyprawy rowerowej? Jakich miejsc nie wolno przegapić? Podpowiadamy.
Velo Dunajec – gdzie zaczyna się najpiękniejszy szlak rowerowy w Pieninach?
Trasa Velo Dunajec startuje w Zakopanem – mieście położonym w województwie małopolskim, pod samiutkimi Tatrami. Dostaniecie się też do niej na wiele sposobów z różnych innych miejscowości w Polsce – samochodem, busem lub pociągiem. Szlak biegnie przez liczne stacje kolejowe, więc da się do niego dołączyć również na późniejszych etapach. Natomiast kończy się on w Wietrzychowicach — wsi w powiecie tarnowskim. Wyprawę rowerową bez problemu zakończycie także wcześniej, na wysokości Tarnowa.
Velo Dunajec – Zamek Dunajec w Niedzicy
Na trasie Velo Dunajec znajduje się zaporowy zbiornik wodny oraz Zamek „Dunajec” w Niedzicy. Średniowieczna twierdza pochodzi z XIV wieku, wzniesiono ją z inicjatywy Kokosza Berzewiczego. Turyści odwiedzają warownię równie chętnie zarówno w sezonie, jak i poza nim. Na jej terenie powstało muzeum, hotel oraz restauracja, organizowane są też wycieczki z przewodnikiem po komnatach Salomonów, zamkowych lochach, wozowni, spichlerzu i sali myśliwskiej.
Zamek w Niedzicy jest otwarty od 1 maja do 30 września w godzinach 9:00-18:30. W kasie są dostępne bilety upoważniające do zwiedzania wnętrz zamku razem z wozownią bądź osobne, z kolei do spichlerza, w którym zobaczycie stałą wystawę sztuki ludowej, obowiązuje oddzielna wejściówka. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli, czas jego zwiedzania wynosi około 20 minut. Tymczasem jeśli chcecie zobaczyć całą warownię ze wszystkimi jej atrakcjami, musicie zarezerwować na to od 1,5 do 2 godzin.
Velo Dunajec – Zamek w Czorsztynie
Kolejna z atrakcji na trasie Velo Dunajec to ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone nad Jeziorem Czorsztyńskim, w obrębie Pienińskiego Parku Narodowego. Historycy uważają, że początki warowni są związane z działalnością św. Kingi, węgierskiej królewny z dynastii Arpadów. Za rozbudowę Zamku w Czorsztynie i otoczenie go murami obronnymi odpowiada Kazimierz Wielki, natomiast kolejną przebudowę, mającą miejsce w latach 1629–1643, zlecił starosta czorsztyński – Jan Baranowski herbu Jastrzębiec.
Zamek Czorsztyński został objęty opieką Pienińskiego Parku Narodowego. Na jego terenie znajduje się stanowisko jednego z endemitów pienińskich – pszonaka pienińskiego. Zwiedzanie warowni nie jest dużym obciążeniem dla portfela – ceny biletów uprawniających do wejścia na jej teren zaczynają się już od 3 lub 6 złotych. Wejściówka upoważnia do skorzystania z darmowego parkingu dla samochodów i motocykli, jednak jeśli czas zwiedzania przekroczył 2 godziny, obowiązuje opłata parkingowa w wysokości 5 złotych.
Velo Dunajec – Przełom Dunajca
Jedną z największych atrakcji Velo Dunajec stanowi Droga Pienińska. To najpiękniejszy spacerowy trakt w Pieninach, z którego można podziwiać Przełom Dunajca, a także rozległe panoramy od Beskidów i Pienin aż po Tatry. Trasa zaczyna się w Szczawnicy, a kończy w Czerwonym Klasztorze na Słowacji. Jej długość wynosi 9 kilometrów. Pokonanie takiego dystansu pieszo lub rowerowo nie powinno sprawić większych trudności nawet mniej aktywnym osobom.
Alternatywną opcją jest spływ Dunajcem przez Pieniński Przełom Dunajca. Przeprawa tratwą ze Sromowiec Niżnych do Szczawnicy połączona z opowieściami flisaków to nie lada atrakcja dla turystów. Łodzie kursują od 1 kwietnia do 31 października. Startują, gdy zbierze się grupa przynajmniej 11 osób. Bilety kupicie online lub w kilku kasach (jedną z nich znajdziecie na przystani Sromowce Kąty, natomiast drugą — w Sromowcach Niżnych). Na pokład można zabrać dwukołowiec.
Velo Dunajec – Czerwony Klasztor
Ciekawą atrakcją Velo Dunajec jest Czerwony Klasztor. To miejscowość położona w Pieninach, lecz na terenie Słowacji, w powiecie Kieżmark. Warto odwiedzić tam jedną z najsłynniejszych budowli sakralnych Pienin – Kościół Św. Antoniego datowany na koniec XIV wieku. Zwiedzanie gotyckiej świątyni kosztuje 3 euro. W pobliżu znajdują się liczne restauracje, a także sklepy z pamiątkami. Obiekt jest czynny w sezonie turystycznym, czyli miesiącach od maja do końca sierpnia, w godzinach 8:00-19:00.
Na trasie Velo Dunajec zobaczycie wiele ciekawych atrakcji. Poza wspomnianymi zamkami, malowniczą Drogą Pienińską, spływem Dunajcem oraz Czerwonym Klasztorem, warto także udać się do Muzeum Jana Kasprowicza, w którym mieści się galeria obrazów malarza Władysława Jarockiego. Interesującym obiektem turystycznym jest również zabytkowy Dwór w Łopusznej koło Nowego Targu. Natomiast jeśli potrzebujecie chwili odpoczynku i relaksu, możecie skorzystać ze znajdujących się na szlaku basenów termalnych, gabinetów SPA, saun i balii.