5 genialnych miejsc w Szczawnicy, które koniecznie musisz zobaczyć

Autor posta: Schronisko Trzy Korony , Dodano: 23 kwietnia 2019

Szczawnica to jedno z piękniejszych miejsc uzdrowiskowych w Polsce, które przygotowało liczne atrakcje nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Ponieważ wiele razy skupialiśmy się na tym, co dorośli mogą robić w Szczawnicy i okolicach, postanowiliśmy więc zebrać pomysły na spędzenie wolnego czasu przez najmniejszych turystów, jakimi są właśnie dzieci. Jakie atrakcje turystyczne przygotowała Szczawnica dla dzieci? Co ciekawego znajdziemy w okolicy? Oto 5 przykładów!

Szczawnica i atrakcje dla dzieci – numer 1

Spacer promenadą wzdłuż brzegu Grajcarka

Bez względu na to, ile nasze dziecko ma lat, z pewnością spodoba mu się spacer promenadą, przy której biegnie Grajcarek. Wzdłuż szerokiej promenady znajduje się wiele ławeczek, na których możemy usiąść i odpocząć tak długo, jak tylko będziemy mieć ochotę. Deptak został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić spacery i przejażdżki rowerowe. Jest również idealny dla rodzin z wózkami, osób uprawiających nordic walking czy jeżdżących na rolkach. Nocne spacery oświetlają zaś rozstawione co parę metrów urocze latarnie. Uwagę z pewnością będą zwracać liczne mostki, na których można chwile przystanąć i spojrzeć na rwący nurt rzeki.

Promenada w Szczawnicy ma około 1800 metrów i jest obecnie jedną z najdłuższych w Polsce. Swój początek ma pod dolną stacją kolejki na Palenicę. Powstała głównie po to, aby zapewnić miejscowym, turystom i kuracjuszom sanatoryjnym wypoczynek oraz możliwość obcowania z piękną pienińską przyrodą.

Park Dolny w Szczawnicy – atrakcja nr 2 dla dzieci w Szczawnicy

Z naszego hotelu Orlica, który mieści się przy ulicy Pienińskiej, możemy też udać się do Parku Dolnego. Pieszo jest to niecałe 2 km. Po drodze mijamy liczne knajpy i lokale gastronomiczne, możemy także podziwiać uroki miejscowości, a przy okazji zobaczyć, jak prezentuje się centrum Szczawnicy. Atrakcji dla dzieci jest tu bez wątpienia wiele!

Park Dolny w Szczawnicy jest również przez wielu zaliczany do miejsc, które warto zobaczyć będąc w Szczawnicy. Dzięki temu, że przeszedł rewitalizację, dziś prezentuje się okazale, a dzieci czują się w nim naprawdę fantastycznie! Parkowi starano się przywrócić przedwojenny blask, ścieżki biegnące niegdyś, przed dziesiątkami lat.

Poruszając się po Parku Dolnym w Szczawnicy, powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na:

  • zdrój Wanda;
  • willa Leonówka;
  • willa Szwajcarka Dolna;
  • Zakład Wodolecznictwa „Hydropatia”;
  • Klub Kuracjusza;
  • źródło Szymon;
  • i inne.

Szczawnica i jej atrakcje dla dzieci są naprawdę wyjątkowe. Park Dolny jest miejscem cudownym, pięknym, w którym z pewnością spędzimy mile czas. Dzieci z całą pewnością zwrócą uwagę na oczko wodne, w którym pływa wiele małych, jak i dużych ryb.

Park Górny w Szczawnicy – atrakcja nr 3

Skoro mowa o parkach, to koniecznie z Parku Dolnego należy udać się do Parku Górnego. Przez wielu park ten jest uważany za najpiękniejszy w Szczawnicy. To miejsce, które jest magiczne, zwłaszcza gdy promienie zachodzącego słońca próbują przebić się przez wysokie drzewa. Atrakcją dla dzieci w Parku Górnym w Szczawnicy będą… wiewiórki! Spotkać można je prawie w każdym miejscu! Prócz tego, w parku mieści się centrum kulturalne - Dworek Gościnny, który od czasu do czasu organizuje koncerty, spektakle, wystawy, prezentacje produktów czy pokazy mody.

Szczawnica – atrakcja nr 4 dla dzieci – zjeżdżalnia grawitacyjna oraz wjazd wyciągiem krzesełkowym na Palenicę

W samym centrum Szczawnicy znajduje się dolna stacja całorocznej kolejki linowej PKL, która wiedzie na szczyt Palenicy. Dla dzieci, świetną atrakcją będzie wjazd na szczyt – z wysokości 453 m n.p.m. wzbijamy się na wysokość 722 m n.p.m., by podziwiać piękny widok na Pieniny. Wjazd natomiast jest możliwy za pomocą kolejki krzesełkowej. Powolny i bezpieczny wjazd na szczyt, unoszenie się nad ziemią, poczucie adrenaliny i odrobiny strachu, Twoje dzieci to pokochają!

Bilet na kolejkę na Palenicę można kupić przy dolnej stacji. Jeśli natomiast chcemy z powrotem zjechać do centrum Szczawnicy, możemy zdecydować się na zakup biletu przy górnej stacji.

Wjazd na Palenicę może służyć nie tylko podziwianiom widoków, ale może okazać się świetnym startem do jednodniowej wycieczki po pienińskich szlakach. Z Palenicy bowiem bardzo szybko możemy dotrzeć na Szafranówkę.

To jednak nie koniec atrakcji dla dzieci w Szczawnicy. Udając się na Palenicę, koniecznie musimy wypróbować zjeżdżalnię grawitacyjną! Dostarcza ona mnóstwo emocji zarówno dorosłym, jak i najmniejszym, kilkuletnim dzieciom. Serpentynowa trasa, wyjątkowy wózek oraz piękne widoki, to wszystko z pewnością utkwi w pamięci Twojemu dziecku!  

Spacer konny – atrakcją nr 5 dla dzieci w okolicach Szczawnicy

Jeśli przyjechaliśmy do Szczawnicy samochodem, to bez problemu powinniśmy zwiedzić wiele atrakcji i zabytków w Pieninach. W innych tekstach na naszym blogu poświęconym Pieninom opisywaliśmy zamki m.in. zamek w Niedzicy, Jezioro Czorsztyńskie, lecz ani razu nie wspomnieliśmy o atrakcji dla dzieci, jaką jest spacer konny. Niecałe 6 km od Szczawnicy znajduje się miejscowość Jaworki, gdzie mieści się stadnina koni. Tu można przyjechać z dzieckiem i zapewnić mu przejażdżkę na koniu. To doskonała forma spędzenia czasu dla każdego dziecka, zwłaszcza takiego, które nigdy jeszcze nie miało okazji podziwiania uroków przyrody z końskiego grzbietu. Podczas spaceru, dziecko siedzi w siodle, przewodnik natomiast przez cały czas dba o jego bezpieczeństwo. Powoli również prowadzi konia, by nasze dziecko mogło poczuć się jak prawdziwy jeździec!

Mamy nadzieję, że powyższe atrakcje dla dzieci w Szczawnicy przekonały Was do tego, aby odwiedzić urokliwe zakątki Pienin. Zdecydowani? Zapraszamy do naszego pensjonatu! My również mamy dla Was szereg atrakcji i mnóstwo pysznego, góralskiego jedzenia!