Architektoniczna perła Pienin - Zamek w Niedzicy, zwiedzanie, legendy, dojazd

Autor posta: Schronisko Trzy Korony , Dodano: 20 kwietnia 2018

Wybierając się w Pieniny nie sposób nie odwiedzić Zalewu Czorsztyńskiego, nad którego błękitną taflą górują dwie warownie. Po jednej stronie bieleją wysokie mury zamku w Czorsztynie, po drugiej zaś, szlaku z Polski na Węgry broni zamek w Niedzicy, o którym chcielibyśmy Wam dziś opowiedzieć.

 

Majestatyczne zamki w Pieninach

 

Castrum de Dunajecz, bo tak brzmiała pierwsza zapisana nazwa zamku w Niedzicy, znajduje się kilkanaście kilometrów od Schroniska PTTK Orlica. Trasę tę możemy spokojnie pokonać samochodem w niespełna pół godziny. Na przedmurzu fortecy znajduje się zaś parking, gdzie możemy pozostawić swój pojazd i udać się na zwiedzanie nie tylko samego zamku, ale i zapory, elektrowni wodnej, oraz popłynąć w rejs po Zalewie z niedalekiej przystani.

 

Historia zamku w Niedzicy

 

Pierwsze wzmianki o zamku w Niedzicy pochodzą już z 1325 roku. Forteca została wzniesiona w celu ochrony granicy i szlaku handlowego łączącego Królestwo Polskie z Węgrami. Co ciekawe, zamek w Niedzicy nie był polską warownią, jego załogę stanowili Węgrzy. Polskich śladów nie musimy szukać jednak daleko, wystarczy spojrzeć na Orle Gniazdo w Czorsztynie.

 


Majestatyczności zamkowi w Niedzicy dodaje położenie. Strome wzgórze wznoszące się na wysokość 566 m n.p.m. do dziś robi wrażenie. Należy jednak pamiętać, że w średniowieczu zalew jeszcze nie istniał i fortyfikacja stała nad brzegami Dunajca, przez co wysokość względna wydawała się jeszcze większa. My na szczęście nie musimy zdobywać zamku od tej stromej strony. Ścieżka prowadząca od parkingu jest bardzo delikatnie nachylona tak, że z podjazdem poradzi sobie nawet osoba na wózku inwalidzkim.

 

Zwiedzanie zamku w Niedzicy

 

Zwiedzając zamek w Niedzicy możemy podziwiać kilka styli architektonicznych. Fanów militariów zaciekawią z pewnością białe gotyckie mury zamku górnego o nadzwyczajnych właściwościach obronnych. W tej części znajduje się też stworzona z wapienia kwadratowa wieża. Na dziedzińcu zamku, oprócz śladów po kaplicy zobaczymy głęboką na około 90 metrów studnię i niewielkie zabudowania mieszkalne.

 

Z czasem fortyfikacja się rozrosła i na ówczesnym podzamczu powstał zamek dolny, który możemy łatwo odróżnić po otynkowanych ścianach. Umocnienia te posiadają 3 baszty i basteję. W kompleksie znajduje się również zamek średni z zabudowaniami mieszkalnymi.

 

Wnętrza udostępnione turystom na zamku górnym i średnim oferują ekspozycję związaną z historią zamku i dziejami szlachty. Możemy więc podziwiać w pełni urządzone komnaty oraz liczne ryciny, fotografie i eksponaty.

 

Legenda o Janosiku

 

Zamek w Niedzicy, jak każdy szanujący się zamek, dorobił się w swojej barwnej historii wielu legend. Wśród nich najpopularniejszą jest ta mówiąca, iż w jego podziemiach więziono Janosika, najsłynniejszego polskiego zbójnika. Skoro zaś mowa o postaciach znanych ze srebrnego ekranu, to w słynnym polskim serialu z Perepeczką w roli głównej, nie występował zamek w Niedzicy, a ten w Pieskowej Skale. Nie znaczy to jednak, że fortyfikacja ta nie pojawiała się w telewizji. W Niedzicy kręcono między innymi Zemstę, Wakacje z Duchami czy odcinek The Amazing Race Australia 2.

 

Zamek w Niedzicy - legenda o białej damie

 

Zamek w Niedzicy, to nie tylko legenda o Janosiku. Nie bez powodów na zamku można znaleźć znak „Uwaga Straszy”. Wszystko przez przechadzające się po komnatach i dziedzińcu białe damy. Wedle legend, jedna to upiór Brunhildy, którą mąż przez przypadek w gniewie wepchnął do zamkowej studni. To jednak nie wszystko. Niektórzy wierzą, że drugą piękną kobietą w bieli przechadzającą się nocami po zamkowych korytarzach jest Biała Pani, zamordowana przez Hiszpanów Umina, piękna siostra inkaskiego wodza Tupaka Amaru. Skąd wzięła się na zamku Dunajec? Odwiedź warownie, by się przekonać, a może nawet znaleźć jej skarb.

 

Zamek w Niedzicy – cennik 2018 i godziny otwarcia

 

Zamek w Niedzicy można zwiedzać przez cały rok. Koszt normalnego biletu to 14 zł, ulgowego 12 zł. Jego zakup uprawnia nas do zwiedzania Zamku i Wozowni, co zajmuje przeciętnie turystom około 1,5 godziny. Warownie możemy zwiedzać w sezonie, od 1 maja do 30 września w godzinach 9:00 – 19:00. Należy jednak pamiętać, że kasa jest czynna tylko do godziny 18:30. Poza sezonem, godziny te ulegają skróceniu i fortyfikacja zamykana jest dla zwiedzających już o 16.00. Ponadto należy mieć na uwadze, że jak praktycznie każde muzeum, Zamek w Niedzicy jest zamknięty w niektóre święta, np. Boże Ciało, Niedzielę Wielkanocną, jak i większość poniedziałków.