Góry bez samochodu - jak poruszać się po Pieninach?
Czy wyjazd w góry bez samochodu ma sens? W Pieninach - tak! W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak poruszać się po Pieninach, gdy nie dysponujemy autem. Okazuje się, że taki sposób podróżowania oraz zwiedzania atrakcji Pienin także może być wygodny i satysfakcjonujący!
Jak poruszać się po Pieninach bez samochodu?
Wyprawa w góry bez samochodu wcale nie musi być trudna w organizacji czy niewygodna. Dobrym przykładem są Pieniny, które słyną z dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej, na którą składają się zarówno autobusy, busy, jak i kolejki linowe. Zanim jednak przejdziemy do tego, jak poruszać się po Pieninach bez auta, zacznijmy od tego, jak tutaj dojechać.
W góry bez samochodu możemy się dostać przede wszystkim autobusem lub busem z sąsiednich miast, często zdarza się bowiem, że rejony górskie są pozbawione linii kolejowej. W przypadku Pienin najbliższe miejscowości to: Kraków, Nowy Targ oraz Nowy Sącz - z tych miast dostępne są połączenia bezpośrednie. Sieć komunikacyjna stale się jednak rozwija i obecnie dostaniemy się w Pieniny bez przesiadek także z innych większych miast, np. Katowic, Rzeszowa, Tarnowa, a nawet Warszawy, Gdańska czy Lublina. Wystarczy sprawdzić, którzy przewoźnicy oferują kursy do Szczawnicy, Krościenka nad Dunajcem, Kluszkowców lub Czorsztyna. Następnie trzeba dostać się do tej większej miejscowości autobusem lub pociągiem, w zależności od tego, gdzie mieszkamy.
Jeśli chodzi o lokalne połączenia w samych Pieninach, każdy, komu się zdarzyło przyjechać w te góry bez samochodu, przyzna, że są one bardzo dobre. Autobusy do sąsiednich miejscowości, takich jak Szczawnica, Szlachtowa, Krościenko nad Dunajcem czy Jaworki odjeżdżają co kilkanaście minut, w związku z czym na miejscu nie trzeba ani długo czekać, ani też wynajmować samochodu. Przystanki, z których dostaniemy się szybko do najsłynniejszych atrakcji Pienin są dobrze oznaczone, przewoźnicy zawsze też chętnie odpowiadają na pytania związane z dojazdem do konkretnych miejsc. Niektóre z rozkładów jazdy możemy wcześniej sprawdzić w Internecie, dotyczy to np. linii regularnych objętych zezwoleniami Starosty Nowotarskiego.
Atrakcje Pienin, które są dostępne dla niezmotoryzowanych osób
W Pieninach nie brakuje atrakcji dostępnych także dla osób, które zdecydowały się na wyjazd w góry bez samochodu. Należą do nich chociażby:
- spływ Dunajcem - przeprawa startuje w Sromowcach Wyżnych - Kątach lub na przystani w Sromowcach Niżnych, do obu miejscowości dostaniemy się busem z Nowego Targu lub Szczawnicy;
- zamek w Czorsztynie - do miejscowości Czorsztyn dostaniemy się busem z Nowego Targu, Szczawnicy, Krościenka nad Dunajcem, a także Sromowców Niżnych lub Wyżnych;
- Zamek Dunajec w Niedzicy - Niedzica jest dobrze połączona nie tylko z Nowym Targiem, ale także większymi miastami, takimi jak np. Kraków, Katowice czy nawet Warszawa.
Szlaki turystyczne Pienin, które są dostępne dla niezmotoryzowanych osób
Także najpiękniejsze szlaki turystyczne Pienin są łatwo dostępne dla niezmotoryzowanych osób. Mowa tutaj np. o:
- szlaku na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych, przez schronisko PTTK Trzy Korony;
- szlaku na Wysoką ze wsi Jaworki, przez wąwóz Homole;
- szlaku na Sokolicę z Krościenka nad Dunajcem, Szczawnicy lub schroniska PTTK Orlica;
- szlaku na Wysoki Wierch ze wsi Szlachtowa.
Góry bez samochodu - gdzie zarezerwować nocleg?
Aby móc wygodnie przemierzać góry bez samochodu, najlepiej zarezerwować nocleg w jednym ze schronisk w Pieninach. Tego typu obiekty są bardzo dobrze położone - łatwo do nich dojechać, a z nim można się udać pieszo do najsłynniejszych atrakcji, punktów widokowych i szczytów.
Schronisko, Pieniny - Trzy Korony
Jednym ze schronisk w Pieninach, w których można zarezerwować nocleg, jest schronisko PTTK Trzy Korony, położone u stóp szczytu o tej samej nazwie. Do obiektu możemy dojechać przez cały rok własnym autem, a jeśli jesteśmy w górach bez samochodu, możemy wybrać nie tylko lokalną firmę taksówkarską, ale także:
- autobus do Sromowców Niżnych z Nowego Targu lub Szczawnicy;
- pociąg do Nowego Targu i następnie bus do Sromowców Niżnych.
Z przystanku do schroniska PTTK Trzy Korony jest już tylko około 20 minut bardzo łagodnego podejścia.
Miłośnicy nie tylko wypraw w góry bez samochodu, ale także dłuższych wędrówek z plecakiem mogą dostać się do schroniska PTTK Trzy Korony pieszo ze Szczawnicy i schroniska PTTK Orlica. Taki pieszy rajd, ze Szczawnicy przez Sokolicę, wcale nie jest przesadnie długi, zajmie około 3-4 godzin, w zależności od kondycji. Miejmy wtedy na uwadze, że przeprawa przez Dunajec pod Sokolicą (która jest na trasie), odbywa się wyłącznie w terminie od 15 kwietnia do 31 października. Pieszo do schroniska PTTK Trzy Korony dostaniemy się także z Krościenka nad Dunajcem. Trasę możemy zaplanować tak, żeby zdobyć jeszcze słynny szczyt Trzy Korony, wtedy czeka nas około 3-4 godzinna wyprawa.
Schronisko, Pieniny - Orlica
Kolejne schronisko w Pieninach, do którego łatwo się dostać, zarówno samochodem, jak i bez auta, to schronisko PTTK Orlica. Dojdziemy tutaj pieszo, zarówno ze Szczawnicy, jak i bardziej oddalonych miejsc, np. Krościenka nad Dunajcem lub schroniska PTTK Trzy Korony (w terminach, gdy kursuje przeprawa przez Dunajec). Inne opcje, to także:
- kolej (pociąg do Nowego Targu i następnie bus do Szczawnicy);
- lokalna firma taksówkarska;
- przejazd autobusem do Szczawnicy: minibusem z okolicznych miejscowości (Jaworki, Niedzica, Sromowce Niżne, Sromowce Wyżne, Czorsztyn) lub busem z większych miast, np. Nowego Targu, Nowego Sącza lub Krakowa.
Przystanek autobusowy znajduje się, podobnie jak w przypadku schroniska PTTK Trzy Korony około 15-20 minut pieszo od schroniska PTTK Orlica.