Nr alarmowe - jak się zachować w trudnej sytuacji
Górskie wędrówki to cudowny sposób na spędzanie czasu w Pieninach. Zachęca do nich bliskość malowniczych szlaków, które zaczynają się tuż obok Schroniska Orlica w Szczawnicy i ciągną się kilometrami po najbliższej okolicy. Pomimo stosunkowo niewysokich szczytów, wielu tras o niedużym poziomie trudności nie należy ignorować ryzyka i warto dobrze przygotować się do wyjścia w góry. Jednym z podstawowych elementów tych przygotowań powinno być spisanie i zabranie ze sobą numerów alarmowych oraz telefonu z naładowaną baterią. Może to pomóc Tobie lub innym osobom w sytuacji zagrożenia na szlaku.
Jak się zachować w trudnej sytuacji?
- W pierwszej kolejność należy zabezpieczyć miejsce wypadku – Należy ocenić rodzaj wypadku i zagwarantować bezpieczeństwo osobom, które znajdują się w sytuacji zagrożenia. Może oznaczać to konieczność przeniesienia w inne miejsce.
- Następnie należy sprawdzić stan poszkodowanych – Są to podstawowe czynności podejmowane przy udzielaniu pierwszej pomocy, jak ocena przytomności, drożności dróg oddechowych, jak i oddechu osoby poszkodowanej.
- Obiektywnie oceń sytuację i w razie potrzeby wezwij pomoc korzystając numerów alarmowych:
- Numery alarmowe dla turystów wędrujących po Pieninach:
- Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) w Szczawnicy - +48 18 262 26 80
- Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) w Krościenku nad Dunajcem - +48 18 262 57 47
- Ratownictwo Morskie i Górskie (ogólny numer) - 985 oraz 601 100 300
- Podczas rozmowy telefonicznej przekaż informacje o sytuacji oraz o poszkodowanym. Pamiętaj, aby nigdy nie odkładać słuchawki jako pierwszy!
- Po wezwaniu pomocy zatroszcz się o poszkodowanego, aby zapewnić mu ochronę przed wychłodzeniem lub nadmierną ekspozycją na słońce.
Jeśli Tobie zdarzy się wypadek i samodzielnie przemierzasz szlak, to od razu wybierz numer alarmowy. Dobrą praktyką jest też stałe lub częste informowanie bliskiej osoby o swoim stanie aż do momentu dotarcia pomocy. Możesz jednak zrobić bardzo dużo, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia sytuacji zagrożenia:
- sprawdzając komunikaty meteorologiczne przed wyjściem,
- wędrując wyłącznie oznaczonymi szlakami,
- przygotowując odpowiedni sprzęt i zakładając odpowiednie ubranie oraz buty,
- planując czas przejścia tak, aby dotrzeć przed zmrokiem.