Pieniny - jeszcze Beskidy czy już nie?

Autor posta: Schronisko Trzy Korony , Dodano: 21 października 2020

Miłośnicy gór od czasu do czasu lubią spierać się na ten temat: internetowe fora pełne są podobnych pytań. Te najchętniej odwiedzane przez turystów regiony górskie znacznie się od siebie różnią; istnieją jednak cechy wspólne, nad którymi warto się na moment pochylić.

Najpiękniejsze polskie pasma gór: Pieniny i Beskidy

Każdy, kto miał już przyjemność wędrować po tych polskich górach, zapewne nie mógł oprzeć się wrażeniu, że oba typy krajobrazów wyraźnie się ze sobą zlewają. Pieniny jako osobne pasmo górskie rozciąga się od terenów południowej Polski po północną Słowację. Podzielone jest na trzy części: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe (Właściwe) oraz Małe Pieniny. Co ważne dla odpowiedzi na postawione przez nas pytanie, Pieniny graniczą od północy m.in. z Beskidem Sądeckim, który należy do Beskidów Zachodnich – osobnego pasma górskiego. Beskidy to z kolei grupa młodych pasm, które od zachodu dotykają Czech, a od wchodu – Ukrainy.

Pieniny i Beskidy – dzieci Karpat

Z geograficznego punktu widzenia wszystko jest więc jasne: Pieniny oraz Beskidy to graniczące ze sobą pasma górskie. Nie oznacza to jednak, że zupełnie się od siebie różnią. Warto wiedzieć, że oba wchodzą w skład jednego łańcucha górskiego: mimo że oddzielone wyraźną granicą, są ze sobą nierozerwalnie połączone za sprawą Karpat, wśród których wyróżnia się Karpaty Zewnętrzne (w tym Beskidy) oraz Karpaty Wewnętrzne (wraz z Tatrami i Pieninami). To właśnie z tego względu należące do Beskidów wzgórza można obserwować z Pienin: z tej perspektywy oba krajobrazy wyraźnie się ze sobą zlewają sprawiając wrażenie, jakby stanowiły jedność.

Różne pasma, to samo piękno

Bez względu na podobieństwa i różnice łączące oba rejony, warto sukcesywnie odkrywać ich tajemnice! Poznawanie Karpat warto rozpocząć od Beskidów, aby następnie przejść do ich wnętrza, czyli Pienin... lub rozpocząć swą przygodę z polskimi górami w samym ich środku. Bez względu na to, jaką opcję wybierzecie, możecie być pewni, że wspomnienia z wędrówek będą należały do niezapomnianych!