Rakiety śnieżne — jak i gdzie w nich chodzić w Pieninach?

Autor posta: Schronisko Trzy Korony , Dodano: 30 października 2023

W Pieninach atrakcji zimą nie brakuje! Szlaki turystyczne o tej porze roku wyglądają zupełnie inaczej niż latem, nikt tutaj nie narzeka na brak puszystego puchu, jak to bywa w miastach. Miłośnicy sportów zimowych mogą korzystać z wielu okolicznych tras przeznaczonych dla narciarzy zjazdowych, biegowych i snowboardzistów oraz lodowisk. Na wytyczonych szlakach można również chodzić w rakietach śnieżnych. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak i kiedy ich używać.

Rakiety śnieżne — co to za moda? 

Rakiety na śnieg to sprzęt z tworzywa sztucznego i metalu, mocowany przy pomocy wiązań na obuwiu, przeznaczony do poruszania się po śniegu. Zadaniem rakiet śnieżnych jest rozłożenie ciężaru ciała na większą powierzchnię co pozwala na zminimalizowanie zapadania się. Moda na rakiety przywędrowała do nas z Ameryki Północnej, stanowiły one niezbędne wyposażenie dla traperów poruszających się na zaśnieżonych obszarach. 

Kiedy używać rakiet śnieżnych? 

W dzisiejszych czasach rakiety na śnieg są używane w celach rekreacyjnych. Dzięki nim można uprawiać trekking w trudniejszych zimowych warunkach. Z rakiet można korzystać na wielu szlakach w Pieninach zimą. Świetne trasy pod rakiety znajdziemy także w Karkonoszach, Górach Izerskich, tatrzańskich dolinach, Górach Świętokrzyskich i Beskidach, a z zagranicznych destynacji warto wybrać się zimą na rakietach np. w Dolomity lub do stolicy Arktyki, norweskiego miasta Tromso. Zarówno narty biegówki, jak i rakiety śnieżne cieszą się tam dużą popularnością.

Które szlaki w Pieninach zimą są idealne na rakiety śnieżne? 

Decyzja co do tego, kiedy używać rakiet śnieżnych, zależy od warunków pogodowych i opadów śniegu. Trasy należy wybierać również zgodnie z kondycją fizyczną i umiejętnościami. Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z rakietami na śnieg, lepiej unikać dużych przewyższeń i stromizn. Zawsze warto mieć także przygotowane w pogotowiu raczki na buty, sprzęt przyda się na oblodzeniach i niższych partiach szczytowych. 

Oto przykładowe szlaki w Pieninach zimą, które możemy pokonać w rakietach śnieżnych: 

  • rezerwat Biała Woda;
  • szlak od Durbaszki do Wysokiego Wierchu;
  • szlak prowadzący od Polany Dubantowskiej ku Durbaszce oraz Szafranówce i Palenicy; 
  • szlak prowadzący od Polany pod Wysoką na Wysoką (bliżej szczytu konieczna zmiana wyposażenia na raczki);
  • szlak z Krościenka nad Dunajcem na Trzy Korony;
  • szlak ze schroniska PTTK Trzy Korony na Trzy Korony; 
  • szlak ze Szczawnicy przez Bryjarkę na Bereśnik.

Jak chodzić w rakietach śnieżnych? 

Gdy już zdecydujemy, że podczas wyjazdu w Pieniny atrakcja zimą, z której chcemy skorzystać to rakiety śnieżne, bardzo ważne jest opanowanie techniki poruszania się z takim sprzętem. Na szczęście chodzenie na rakietach jest o wiele łatwiejsze do opanowania niż w przypadku nart czy łyżew. Pierwsze kroki należy stawiać na równym podłożu z głębokim śniegiem. Nogi powinny być rozstawione na szerokość bioder, dodatkowo celem utrzymania równowagi należy zastosować kijki trekkingowe. Kroki stawiane na podłożu powinny być naturalne, nie należy ich sztucznie wydłużać.

Nieco trudniejsza jest nauka wspinania się na rakietach śnieżnych. W takich warunkach, kiedy szlak jest stromy, lepiej użyć rakiet wyposażonych w specjalne ostrza lub zamienić wyposażenie na raczki. Natomiast podczas schodzenia należy opierać ciężar ciała najpierw na pięcie, potem na palcach. Niektóre modele rakiet na śnieg zostały wyposażone w specjalną funkcję zjazdu, wtedy możliwe jest zjeżdżanie po zaśnieżonych stokach, niczym na malutkich nartach. 

Jeśli nie mamy pewności co do poprawności sposobu poruszania się w rakietach, na początku zawsze warto skorzystać z nauki pod kątem doświadczonego instruktora. Takie wspólne spacery z instruktorem są zalecane także w sytuacji, gdy chcemy przyzwyczaić do rakiet śnieżnych dziecko. Dopiero po nabraniu wprawy możemy wybrać się na samodzielnie zorganizowaną rodzinną wyprawę łatwiejszymi szlakami.

Jak wybrać rakiety śnieżne? 

Wybór odpowiednich rakiet śnieżnych jest zależny od ukształtowania terenu, po którym zamierzamy chodzić, rozmiaru buta oraz masy ciała i wagi danej osoby z ekwipunkiem.  Zwykle dostępne są trzy kategorie rakiet — dla osób o masie ciała wynoszącej mniej niż 80 kg, dla osób ważących do 120 kg oraz o nośności wynoszącej powyżej 120 kg. W ośrodkach narciarskich oraz wypożyczalniach tego typu sprzętu możemy liczyć na pomoc w dopasowaniu, a także doradztwo w zakresie tego, w czym chodzić po śniegu, w zależności od poziomu trudności wyprawy. 

Rakiety śnieżne są dostępne także w wypożyczalni schroniska Orlica na obrzeżach Szczawnicy. Zachęcamy do dokonywania wcześniejszych rezerwacji, z przyjemnością gościmy zarówno gości indywidualnych, jak i grupy zorganizowane. Po wykupieniu pakietu na ferie zimowe w górach z naszych rakiet na śnieg można korzystać GRATIS. Dostępnych jest również wiele innych atrakcji, takich jak np. lodowisko czy też tradycyjny kulig na saniach ciągniętych przez koniec. Więcej szczegółów można poznać, odwiedzając zakładkę Ferie Zimowe w Górach na naszej stronie internetowej. 

To też może Cię zainteresować: