Kościół św. Wojciecha w Szczawnicy — ważny sakralny zabytek Pienin
Neogotycki kościół św. Wojciecha to jeden z najbardziej niedocenianych sakralnych zabytków Szczawnicy. Co warto wiedzieć o tym kościele w Pieninach? Jakie inne zabytki Pienin o charakterze sakralnym warto zwiedzić w najbliższej okolicy? Podpowiadamy.
Kościół św. Wojciecha — niedoceniana atrakcja turystyczna w Szczawnicy
Kościół św. Wojciecha w Szczawnicy to neogotycka świątynia położona w centrum miasta, która pierwotnie miała służyć potrzebom religijnym mieszkańców Szczawnicy. Sakralny zabytek Szczawnicy mogą zwiedzać także osoby przyjezdne, mimo że przewodniki po Pieninach nie wspominają o nim zbyt często.
Kościół św. Wojciecha w Szczawnicy — historia i styl
Kościół św. Wojciecha w Szczawnicy składa się z obszernej nawy, dwóch kaplic, wieży, dwóch dzwonów i krótkiego, zamkniętego trójbocznie prezbiterium. Obecny wygląd budowli zawdzięczamy Eliaszowi Radzikowskiemu, wybudowano ją z kamienia pienińskiego i cegieł w latach 1882-1892, w miejscu XV-wiecznego drewnianego kościoła, który spłonął.
Styl neogotycki tego zabytku sakralnego cechują:
- inspiracja gotykiem;
- monumentalność;
- obecność strzelistej wieży;
- ostre łuki;
- wykorzystanie cegły i kamienia.
Wokół kościoła w Pieninach znajduje się 14 drewnianych kapliczek Drogi Krzyżowej, zbudowanych przez Stanisława Salamona. W 1985 roku pełne ekspresji drewniane figury do kapliczek wykonał szczawnicki rzeźbiarz Ryszard Hamerski.
Kościół św. Wojciecha w Szczawnicy — wyposażenie wnętrza
Na uwagę zasługuje wyposażenie wnętrza zabytku Pienin. W kościele św. Wojciecha w Szczawnicy znajdziemy wspaniałą polichromią z 1923 roku, autorstwa Karola Polityńskiego, architekta urodzonego w Tarnowie, który mieszkał i tworzył we Lwowie. Ten sam artysta stworzył między innymi: polichromię ze św. Jackiem w wirydarzu dawnego klasztoru dominikanów przy kościele Bożego Ciała we Lwowie oraz polichromię kaplicy poświęconej Niepokalanemu Poczęciu Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Kościół św. Wojciecha w Szczawnicy wyróżniają także neogotyckie ołtarze, w tym ołtarz główny oraz kamienna chrzcielnica, wykonane w latach 1892-1894 przez polskiego rzeźbiarza i medaliera urodzonego w łańcucie, Kazimierza Chodzińskiego. Artysta wykonywał prace dla kościołów we Wrocławiu, Sandomierzu i Warszawie, zaprojektował także pomnik Tadeusza Kościuszki w Chicago oraz pomnik generała Kazimierza Pułaskiego w Waszyngtonie.
Ołtarze boczne tego zabytku sakralnego, a także ambona, zostały wykonane w latach 1894–1900 przez Władysława Łuczkiewicza. Natomiast 18-głosowe organy skonstruował polski organmistrz epoki późnego romantyzmu i konserwator, Tomasz Fall. Jeden z najwybitniejszych polskich konstruktorów instrumentów organowych przełomu XIX i XX stulecia odpowiada także za organy w bazylice Mariackiej w Krakowie oraz w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Waksmundzie.
Kościół św. Wojciecha w Szczawnicy — praktyczne informacje dla zwiedzających
Kościół św. Wojciecha to mniej znana atrakcja turystyczna w Szczawnicy. Tymczasem przyjezdni mogą zwiedzać zarówno zewnętrzne otoczenie świątyni, jak i jej wnętrza. Msze Święte w kościele w Pieninach odbywają się w każdą niedzielę, o godzinach: 6:00, 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 17:00, natomiast w dni powszednie nabożeństwa są przeprowadzane o 6:15, 7:00 i 17:00.
Do zabytku sakralnego dostaniemy się:
- pieszo z placu Dietla w około 5 minut;
- pieszo ze stacji dolnej kolejki linowej na Palenicę w około 10 minut;
- samochodem spod schroniska PTTK Orlica w około 8 minut;
- samochodem z Krościenka nad Dunajcem w około 10 minut, pieszo około 40 minut;
- samochodem z miejscowości Jaworki i wąwozu Homole w około 10 minut.
Kościół św. Wojciecha w Szczawnicy - adres: ul. Jana Wiktora 1a, 34-460 Szczawnica
Strony internetowe parafii, do której przynależy zabytek sakralny Szczawnicy: https://parafia.szczawnica.pl, https://szczawnica-wiz.diecezja.tarnow.pl.
Inne kościoły w Pieninach, które warto zobaczyć, gdy lubimy zwiedzać zabytki sakralne
Wędrowanie górskimi szlakami czy też korzystanie z licznych atrakcji turystycznych w Szczawnicy warto urozmaicić zwiedzaniem zabytkowych budowli sakralnych. Inne godne polecenia kościoły w Pieninach w najbliższej okolicy to także:
- cerkiew w Szlachtowej, znajdująca się pod adresem ul. Jana Pawła II 27, 34-460 Szczawnica;
- Czerwony Klasztor na Słowacji;
- Kościół Św. Katarzyny znajdujący się w Sromowcach Niżnych, blisko naszego drugiego obiektu, schroniska PTTK Trzy Korony;
- Kościół św. Marcina Biskupa w Grywałdzie, w dekanacie Krościenko nad Dunajcem.
Ze Szczawnicy jest niedaleko także do Spiskiego Podgrodzia i Spiskiej Kapituły. O tym zabytku sakralnym, nazywanym także słowackim Watykanem, pisaliśmy w artykule: Spiska Kapituła i Hrad – z wizytą w sercu Spiszu.
Zdjęcie główne: https://szczawnica-wiz.diecezja.tarnow.pl.