
Wyjazd w góry w marcu - dlaczego warto?
Wyjazd w góry w marcu, który jest miesiącem przejściowym, wcale nie musi być złym pomysłem. Mniej turystów na szlakach i w schroniskach górskich, możliwość podziwiania gór w zupełnie innej odsłonie, gdy zima jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa, a wiosna dopiero zaczyna pojawiać się na horyzoncie… To tylko kilka powodów, dla których warto wybrać się w góry w marcu.
Wyjazd w góry w marcu - dlaczego warto?
W górach w marcu zaczyna się powoli robić ciepło (temperatura powietrza oscyluje w okolicach od 0 do kilku ℃), nadal jednak jest to wczesna wiosna. Gdy w miastach marzec jest zwykle miesiącem zieleni i kwiatów, w górach trwa pojedynek dwóch pór roku i duże szanse mamy także na spotkanie z zimą. Śnieg utrzymuje się na wyższych wysokościach nawet do maja! Jest to jednak czas kontrastów, ponieważ w bardziej nasłonecznionych miejscach i położonych niżej miejscach (w dolinach), zaczynają się odsłaniać pierwsze kwiatowe pąki oraz zielona trawa.
Zatem dlaczego warto wybrać się na wyjazd w góry w marcu? Otóż:
- aura, która panuje w górach w marcu, po części zimowa, po części wiosenna, jest absolutnie bajeczna;
- na skraju sezonu zimowego i wkrótce rozpoczynającego się sezonu letniego, szansa na niedrogi nocleg w górach jest bardzo duża. Wiele schronisk górskich oferuje wtedy promocyjne ceny;
- wczesną wiosną w górach możemy skorzystać z różnorodnych form aktywnego spędzania czasu – nie tylko trekkingu czy spacerów, ale też narciarstwa (wysoki sezon trwa zwykle od 1 stycznia do 28 lutego, natomiast w marcu jest sezon niski, w zależności od warunków atmosferycznych);
- w marcu możemy także przyjechać w góry po prostu żeby się zrelaksować - sprzyja temu obecność kompleksów basenowych, które zapewniają o wiele więcej atrakcji niż tylko kąpiel. Obiekty zlokalizowane na południu Polski często są wyposażone w baseny zewnętrzne i przeszklone baseny wewnętrzne, z których rozpościerają się wspaniałe widoki na góry, w tym również wyższe, jeszcze ośnieżone szczyty.
Góry w marcu - dlaczego warto przyjechać w Pieniny?
Zimowo-wiosennym krajobrazem można się nacieszyć w pełni w Pieninach, które w marcu zaczynają budzić się do życia po zimie. Wiele szlaków w Pieninach, np. słynny szlak na Trzy Korony, przejście wąwozem Homole czy podejście na Durbaszkę, jest wtedy dostępnych. Wyjazd wiosną w Pieniny jest również okazją do uniknięcia tłumów i cieszenia się pięknem natury w bardziej kameralnej atmosferze. Tutaj można naprawdę uciec od zgiełku miasta, odpocząć od codziennych obowiązków i po prostu się zrelaksować.
W Pieninach znajdziemy zapierające dech w piersiach widoki - można je podziwiać z miejsc takich jak platforma widokowa na Trzech Koronach czy też ławeczka na Wysokim Wierchu. O miejscach, które oferują spektakularne panoramy za darmo, pisaliśmy w artykule: Darmowe punkty widokowe w Pieninach - czy znasz je wszystkie? Ponieważ jednak mówimy o górach w marcu, miejmy na uwadze, że przeprawa spod schroniska PTTK Orlica na Sokolicę, gdzie również znajduje się taras widokowy, jest jeszcze nieczynna. W przypadku wyżej położonych szczytów, jak np. Wysoka, pamiętajmy także o wcześniejszym sprawdzeniu warunków na szlaku i dopasowaniu trudności trasy do rzeczywistych możliwości.
Co jeszcze oferują Pieniny? Poza spacerami po górach w marcu nacieszymy się tutaj także jazdą na biegówkach i narciarstwem zjazdowym. Nie jest to wprawdzie wysoki sezon, ale na stokach wciąż może być dużo śniegu. Sezon trwa w najlepsze w szczególności w tych miejscach, gdzie jest naśnieżanie za pomocą specjalnych maszyn, zwanych armatkami śnieżnymi. Odpowiednią pokrywę śnieżną na trasach narciarskich możemy się cieszyć np. w położonym blisko schroniska PTTK Orlica Ośrodku narciarskim Palenica.
Sprawdź też: Szczawnica - Palenica - kiedy kończy się sezon na narty?
W Pieninach nie brakuje ciekawych zabytków sakralnych, które można zwiedzać niezależnie od pory roku, takich jak np. Czerwony Klasztor w Sromowcach Niżnych, kościół w Krościenku nad Dunajcem lub cerkiew w Jaworkach. Dużo interesujących miejsc podczas wyjazdu w góry w marcu znajdą tutaj także miłośnicy średniowiecznych warowni. Zamek w Czorsztynie, Zamek Dunajec w Niedzicy, ruiny zamku pienińskiego czy też słowacka twierdza Stara Lubovna - to przykłady twierdz, które trzeba zobaczyć i zwiedzić przynajmniej raz w życiu. Wszyscy, którzy planują odwiedzić te piękne góry w marcu pod koniec miesiąca, z zahaczeniem o kwiecień, powinni także pamiętać o tym, że już 1 kwietnia startuje słynny spływ Dunajcem!
Sprawdź też: